Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

EN SIK GÖRÜLEN DOĞUŞTAN KALP HASTALIKLARI NELERDİR?

En sık görülen doğuştan kalp hastalıkları nelerdir?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Yavuz Beşoğul’un YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Kalp ve Damar Cerrahı Prof. Dr.
UZMANA SOR
 
 

29.09.2015 - 16:50 | Son Güncelleme:

Sık görülen doğuştan kalp hastalıkları ve riskleri nelerdir? Doğuştan kalp hastalıkları neden olur, nasıl tedavi edilmelidir? İşte detaylar!

İki tür doğuştan kalp hastalığı vardır:

1. Birinci tür kalp hastalıklarında anne karnında bebeğin akciğerleri çalışmaz. Bebek oksijenli temiz kanı göbek bağındaki toplardamar vasıtasıyla anneden alır. Sağ ve sol kalp kulakçıkları duvarında ve damarlar arasında mevcut olan iki delikten de geçirerek dolaşımı sağlar. Bu delikler doğum sonrası bebeğin ilk nefesini almasıyla kapanır. İşte bu deliklerin kapanmamasına “defekt” denir ve doğumdan sonra en sık görülen kalp hastalıklarıdır. (ASD, PDA)

ASD (Atriyal septal defekt): Anne karnında kalbin kulakçıkları arasındaki duvarda var olan ve doğuma yakın kapanmaya başlayıp doğum sonrası kapanmış olması gereken kalp defektine denir.

PDA (Patent Duktus Arteriozus): Aort, yani anne karnında kalpten çıkan ana atardamar ile akciğere giden ve kirli kanı taşıyan atardamar arasındaki geçiş deliği bebeğin ilk nefesi almasıyla kapanır. Bu geçişin açık kalması ikinci sıklıkta görülür.

2. İkinci tür kalp hastalığını ise bebeğin kalbinin anne karnında haftalar içindeki oluşumu esnasında bazı bölümlerinin oluşumundaki duraklama ve gelişememesi oluşturur. Görülme sıklığına göre; ASD (kulakçıklar arası duvarın gelişiminde açıklık), VSD (karıncıklar arasındaki duvarın gelişiminde duraklama ve açık kalma), kalpten çıkan veya giren damarların kalbin yanlış ya da farklı odacıklarından çıkması, girmesi, bazen de bütün bu kalp defektlerinin birkaçının birlikte görülmesidir.
Daha da nadir görülen doğuştan kalp hastalıkları ise kalp odacıklarından birinin veya ikisinin olmamasıdır. Ayrıca çok daha kompleks (karmaşık) kalp anomalileri de görülebilir.

ERKEN DOĞUMLARDA VE AKRABA EVLİLİKLERİNDE GÖRÜLÜYOR

Bu doğuştan kalp hastalıkları sıklıkla erken doğumlarda ve akraba evliliklerinde görülür. Doğumdan hemen sonra belirti verebileceği gibi bebek büyüdükçe ve hatta ilkokul çağında bile belirtiler ortaya çıkabilir. Çarpıntı ve nefes darlığı, eforla veya ağlamakla morarma şikayetleri ile çekilen ekokardiyografi ve bazen de anjiografi teşhisi koymaya yardımcı olur. İleri derecede birden fazla kalp anomalileri doğumdan hemen sonra ölümle sonuçlanabileceği gibi ölü doğuma da neden olabilir. Bazen çok acil cerrahi müdahale gerektirir.

Kalp ve Damar Cerrahisi
Prof. Dr. Yavuz Beşoğul

DOĞUŞTAN KALP HASTALIKLARININ TEDAVİSİ

Yayın tarihi: 29.09.2015
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.