Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile

EL YIKAMA REHBERİ

El yıkama rehberi
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
01.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

El yıkama ciddi bir konudur ve her evde öğretilmesi gereken bilgilerden biridir.

Başka bir annenin sizin çocuğunuzun ellerini ne harika yıkadığını söylemesi hoşunuza gider bununla övünürsünüz değil mi? El yıkama ciddi bir konudur ve her evde öğretilmesi gereken temel yaşama bilgilerinden biridir. Ne de olsa yayılan tüm hastalık ve virüslerin yüzde 80'i dokunma yolu ile bulaşıyor. Doğru bir şekilde el yıkamak için çocuğunuza öğretmeniz gereken üç yol...

1) Alışkanlık haline getirin
Çocuğunuz yürümeye başlar başlamaz, yemeklerden önce ellerin yıkanması gerektiğini ona öğretin. Bakterilerin görünmez olduğunu ve elleri kirli olmasa bile orada barınabileceklerini anlamasını sağlayın.

2) İyi el yıkamak
Avucunuzun içini ve parmakların arasını sabunladığınız gibi elinizin arkasını ve bileklerinizi de sabunlayın. Sabunlama işlemi minimum 20 saniye sürmelidir. Sabun bakterilerin ölmesini değil ellerinizden gitmesini sağlar.

3) Küçük çocuklar gözetiminizde olsun
Kendi ellerini doğru düzgün yıkamayı öğrenene kadar küçük çocukların başında durun. Gerekirse rol modellik 6yaparak onlara nasıl ellerini yıkamaları gerektiği konusunda minik dersler verin.

Kaynak: Parents

Yayın tarihi: 01.01.2012
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.