Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

DÜZENLİ UYKU İÇİN MASAL VE RAHATLATICI MÜZİK!

Düzenli uyku için masal ve rahatlatıcı müzik!
 • PAYLAŞ
 • PAYLAŞ
  Adınız *
  Alıcı E-Posta Adresi *
  Mesajınız
11.11.2015 - 14:00 | Son Güncelleme:

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Tuba Ayçiçek, düzenli bir uyku öncesi masal ve rahatlatıcı bir müziğin çocuklara iyi geleceğinin altını çizdi, konuyla ilgili ailelere tavsiyelerde bulundu.

Dr. Ayçiçek, "Çocuk, temasla anne göğsünde beslenerek ya da sallanarak uykuya dalmaya alışmışsa her uyandığında uyumak için zorunlu hale gelen bu şartların varlığını isteyecektir. Böylece anne ya da bakıcı için uykusuz geceler başlayacaktır. Bu nedenle bebeklik döneminde geliştirilen uyku alışkanlığı konusunda ailenin çocukları ve kendi çıkarları açısından çocukların bağımsız uykuya dalabilme alışkanlığını oturtmaları gerekir" diye konuştu.

UYKU SAATİNE YAKIN KARBONHİDRATLI GIDALAR VERMEYİN

Çocuklarda uyku düzeni

Uyku üzerinde beslenme ile ilgili bazı etkenlerin de söz konusu olduğunu vurgulayan Dr. Tuba Ayçiçek, "Gece yarısı kan şekerinin düşmesi uyanmaya yol açacaktır. Bu açıdan uyku saatine yakın karbonhidrattan zengin gıdalardan (unlu ve şekerli) kaçınmak gerekir. Gıda alerjileri de kaşıntı astım ve sindirim problemlerine yol açarak uyku kalitesini bozacaktır. İnek sütü alerjisi olan çocukta inek sütünün diyetten çıkarılması uyku kalitesinde düzelmeler sağlamaktadır" dedi.

DÜZENLİ BİR UYKU İÇİN…

 Çocuklarda uyku düzeni 

Dr. Tuba Ayçiçek, düzenli bir uyku öncesi;

 • Masal ve rahatlatıcı bir müzik,
 • Uyandığında onu bekleyen cazip aktivite ve sürprizler listesi sunmak,
 • Seveceği bir oyuncağı vb. güven objesi ile baş başa bırakmak,
 • Badem yağı papatya ya da lavanta yağı ile masaj yapmak uykuyu çocuk için sevimli hale getirecektir.

Dr. Tuba Ayçiçek “Uyumaya gitme zamanı hakkında aile ile çocuk arasında savaş değil, barış ortamı yaratmak belki de problemlerin çözümünü sağlayacaktır" dedi.

DHA 

HANGİ YAŞTA NE KADAR UYKU GEREKİYOR?

Yayın tarihi: 11.11.2015
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.