Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

DUMANSIZ SPORA “EVET”

Dumansız Spora “Evet”
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
16.09.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

Çocuklarımıza örnek olalım! Dumansız spora evet, sigara içen sporculara hayır!

Kasların mazotu oksijen iken, kanımızdaki oksijen seviyesini düşüren, karbonmonoksit seviyesini yükselten sigaranın sporla bağdaşması mümkün değildir. Bu nedenle de sporla bağdaşmayan bu kötü alışkanlığın sporla olan bağlantısının koparılması gerekir.

Maalesef bu bağın en güçlü olarak bulunduğu spor dalı futboldur. Genelde çocuk evde maç seyreden babasını veya dayısını, amcasını, abisini heyecanlandıkça, sevindikçe, üzüldükçe sigara içerken görerek büyür. Aslında ne yazık ki sigarayla kurulan bağ sadece futbolla da sınırlı kalmaz, daha tehlikesi büyümek, kocaman adam olmak, erkek olmak gibi çocuk için çok daha önem verilen konularla da ciddi bağlar oluşmasına sebep olur. Sonuç olarak dumansız spor ileri nesillerde sigara içme oranını ciddi oranda azaltacak çok önemli toplumsal bir projedir.

Sporcuları Spor Adamlarını Ne Kadar Örnek Alıyorlar?

Büyüme çağındaki çocuklar, sporcuları veya spor teknik adamlarını çok fazla örnek alıyorlar. Daha da tehlikelisi bu idol olan insanların güç, beceri, başarı, gelişmiş vücut yapısı gibi sadece iyi özellikleri ayıklanarak değil, bir bütün olarak algılanıyor, yani bu kişinin iyi özelliklerini alayım ama sigara zararlı bir şey, bu özelliğini almayayım demiyor küçük beyinlerdeki bilinçaltı...

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı
Uzm. Dr. Anıl Yeşildal

Yayın tarihi: 16.09.2010
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (1)

bir çok sporcu arkadasım var.. bedeneğitimi yüksek okulalrında okuyup mezun oluyorlar. ama yüzde 80 ı sigara içiyor.. bu celişkiyi hiç çözemedim

21.03.2011 23:07:49 damla akdemir