Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

DİŞ ÇÜRÜKLERİ HANGİ HASTALIKLARA YOL AÇAR?

Diş Çürükleri Hangi Hastalıklara Yol Açar?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
16.09.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

Çocukların diş sağlığı konusunda ailelere büyük iş düşüyor.

Çocukluk döneminde süt dişlerinde oluşan çürükler ileride diş çarpıklığı, çene gelişimindeki bozukluk ve zamanla romatizmadan kalp hastalıklarına kadar ciddi sağlık problemlerine yol açabiliyor. Bu yüzden uzmanlar aileleri uyarıyor!

Çocukların diş sağlığı konusunda ailelere büyük iş düşüyor. Süt dişlerinin birinci görevi çocuğun düzgün beslenmesini sağlamak ve çocukların düzgün konuşmasına yardımcı olmaktır. Çocuklarda süt dişlerinin sadece geçici dişlerden ibaret olmadığını ve süt dişlerinin kapladıkları alanın kendilerinin yerine gelecek olan kalıcı diş için korumakta ve ona rehberlik yapmakta olduğunun altı çiziliyor. Süt dişleri normal dişlere oranla daha çok organik madde içerir ve bu nedenle çürümeye daha yatkın olurlar.

Çocuklar da diş çürükleri hemen fark edilemez, ancak ağrılar başlayınca anlaşılır. Tedavi edilmeyen süt dişi çürükleri ağrı, kötü koku, çiğneme zorluğu ve çirkin bir görüntüye yol açar. Bu dönemde tedavi edilmeyen diş bozuklukları ileride diş çarpıklığı, çene gelişimindeki bozukluk ve romatizma ve kalp hastalıklarına kadar bir sürü hastalığa neden olabilir. Bu yüzden ailelere büyük iş düşer. Çocuklarının diş fırçası kullanımına arka dişlerin tamamı çıktıktan sonra yani ortalama 2.5, 3 yaşında başlamalarına yardımcı olmalılar. Unutmamak gerekir ki sabah kahvaltısı ve gece yatmadan önce çocuklara diş fırçalama alışkanlığı kazandırmak ileride yakalanabilecek kötü hastalıklara karşı korunmalarında etkili rol oynar.

Diş Hekimi Metin Şanap

Yayın tarihi: 16.09.2010
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.