Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

DİŞ AŞISI İLE ÇOCUKLARDA ÇÜRÜK OLUŞUMU ÖNLENİR Mİ?

Diş aşısı ile çocuklarda çürük oluşumu önlenir mi?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Umut Şimşek’ YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Uzm. Dr. İmplant Uzmanı
 
 

23.11.2015 - 11:28 | Son Güncelleme:

Süt dişleri doğumdan 6 ay sonra çıkmaya başlar. Daimi yani sürekli dişlerin sürmesi ise 6 yaşında gerçekleşir. Bu ara dönemde çocukların ağız hijyenlerini sağlamak ana hedefiniz olmalıdır.

Yaklaşık 3 yaşından sonra günde 2 kez fırçalama alışkanlığı kazandırılmalıdır. Aşırı şeker tüketilmesinin önüne geçilmeli süt dişlerinin çürümesinin önüne geçmesinde de ilk basamak olmalıdır.

BİBERON ÇÜRÜKLERİNE DİKKAT!

Yatmadan önce biberon tüketimi sonucu gece boyu ağızda tükürük miktarı azalır ve bu durum biberon çürüklerinin oluşmasına zemin hazırlar. Normalde beyin fonksiyonlarının yeterli çalışmasında şeker gerekli iken şeker kullanmayın demek bir çelişki olacaktır. Bu bağlamda şeker tüketimi "az" olmalı ve tüketildikten sonra diş yüzeyinde tutunmasının ortadan kaldırılması amaç olmalıdır. Yani sağlıklı beslenme yeterli miktarda şeker tüketimi ve maksimum ağız bakımı sağlanması unutulmamalıdır.

DİŞ AŞISI ÇÜRÜK OLUŞUMUNU ENGELLİYOR

diş aşısı

Ağız hijyeninin maksimum sağlanması dışında fissür örtücü dediğimiz diş aşısı olarak da zaman zaman tanımlanan uygulamalar ile de çürük oluşumunun önüne geçilebilir.

DİŞ AŞISI NE ZAMAN YAPILMALIDIR?

diş aşısı

Diş çürüklerinin büyük çoğunluğu çiğneyici üst yüzeyden başlar. Çünkü bu yüzeyler girinti çıkıntılıdır yani gıda birikintilerinin toplanmasına oldukça müsaittir. Fissür dediğimiz bu alanlar çok kısa süreli bir işlemle kapatıldığında, diş yüzeyleri daha düz ve ağız hijyenini sağlayabilir ortama dönüştürülmüş olur. Fissür örtücü işlemler özellikle daimi dişlerin ilk çıkma zamanı olan 6 yaşında yapılabilir. İşlem kısa sürede gerçekleştirildikten sonra 6 aylık kontrollerle dişlerin takibi yapılır.

Diş aşısı yani fissür örtücü işlemlerin dışında yine kısa süreli bir işlem olan diş yüzeylerine flor uygulaması da çürük önleyici başka bir yöntemdir. Özel kaşıklar içine yerleştirilen jeller ile diş yüzeyine birkaç dakika teması sağlanan flor ile diş yüzeyleri adeta çürüğe karşı güçlendirilmiş olur.

Özetleyecek olursak 3 yaşına kadar ağız içi ortam temiz tutulması, 3-6 yaş arası ağız hijyeninin sağlanması açısından fırça ve diş ipi kullanımı alışkanlığının sağlanması, 6-7 yaşından itibaren de sürekli dişlere fissür örtücü uygulamaların yapılması ile diş çürüğünün önüne geçilmiş olacaktır. 
 

Yayın tarihi: 23.11.2015
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.