Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

DEPREM ÖNCESİ ÇOCUKLAR NE YAPMALI?

Deprem Öncesi Çocuklar Ne Yapmalı?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
17.03.2011 - 12:40 | Son Güncelleme:

İşte, çocuklara resimli deprem eğitimi!

Japonya'daki afetle birlikte tekrar gündeme gelen deprem, "17 Ağustos'ta yaşananlar tekrarlanır mı?" sorusunu akıllara getiriyor. Şehir yapılanmasının yanında küçük, büyük tüm bireylerin bilinçlenmesi gerektiği ise yetkililer tarafından yapılan sürekli uyarıların başında geliyor. Peki, çocuklarımızı depreme nasıl hazırlamamız gerekiyor? İşte, AKUT'tan çocuklara deprem öncesi eğitim...

Deprem Öncesi Neler Yapmalıyız?

1. Öncelikle büyüklerinizle birlikte kitap raflarını, dolapları duvarlara tutturmalısınız. Aynaları, resimleri duvara sağlamca astıktan sonra da bibloları, vazoları ve şişeleri düşmeyecek şekilde yerleştirmelisiniz.

2. Yatağınızı pencereden uzak bir yere koymalısınız çünkü deprem sırasında camlar kırılabilir.

3. Deprem gece de olabilir. Yatağınızın çevresinde üstünüze düşecek bir şey bulundurmamalısınız.


 

4. Deprem anında evden çıkacak kadar kapıya yakınsanız, kaçış sırasında yolda geçişi engelleyecek eşyalar bulundurmamalısınız.

    

5. Eğer 1. kat, giriş katı ya da girişin altındaki katta oturuyorsanız ve kapıya yakınsanız bir deneme yapın bakalım, evden binanın dışına 15 saniyede çıkabiliyor musunuz?

6. Akut görevlisi: Bir torbaya bir radyo, pil, içme suyu, bisküvi gibi kuru yiyecek ve biraz da para gibi ilk yardım malzemeleri koymalısınız. Bu çıkını her zaman hazır bulundurmalısınız.

Çocuk: Bisküvi, su falan piknik sepeti mi hazırlıyoruz?

Akut görevlisi: Dalga geçmeyin çocuklar, bu deprem çıkını.

Deprem Çantasına Konacaklar: İlk yardım malzemeleri varsa devamlı kullandığınız ilaçlar, el feneri, pilli radyo, pil, plastik çöp torbaları, bir miktar para, düdük konserve, taze ve sık aralıklarla değiştirilecek içme suyu ile bisküvi gibi gıdalar.

          

7. Ama depremden önce yapacağımız en yararlı şey üstünüzde adınızı, adresinizi, yakınlarınızın telefonunu bulundurmaktır. Naylon ile sarmalanmış bu bilgileri hep üstünüzde taşımalısınız. Yoksa deprem anında heyecandan numaraları unutabilirsiniz.

Not: Fatoş Kayıkçı Elmalı mah sosyal sok no.7 / 3 Maltepe :telefon

            


 AKUT

Yayın tarihi: 17.03.2011
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (20)

işime çook yaradı

06.03.2012 19:14:08 BANU AKBAŞ

güzel ve gerekli bilgiler

01.11.2011 07:58:44 rifat erçin
20 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER