Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ÇOCUKLARINIZ KIŞIN DA SPOR YAPMALI

Çocuklarınız kışın da spor yapmalı
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Funda Öztürk Alban’ YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

 
 

16.12.2014 - 10:00 | Son Güncelleme:

Spor yapmayan çocuklarda birçok sağlık problemi görülüyor.

Düzgün bir duruşa sahip olmak için dengeli beslenme ve düzenli uyumak kadar egzersiz yapmak da önemlidir. “Çocuğunuza bırakacağınız en değerli miras, düzenli spor alışkanlığıdır” diyen Spor Eğitmeni Funda Öztürk Alban, spor yapmayan çocuklarda omurga eğriliği, kamburluk gibi birçok problemin görülebileceğinin altını çizdi.

Teknoloji çocukları çok etkiledi. Bilgisayar, tablet, cep telefonları ve hareketsiz yaşamın ilk kurbanları maalesef çocuklarımızdır. Daha küçücükken akademik başarıya odaklanan çocuklar ve onları bu pahalı oyuncaklarla ödüllendiren biz ebeveynler yüzünden, bırakın spor yapmayı çocukların oyun oynayacak vakitleri dahi kalmadı.

Birçok hastalığın nedeni hareketsizlik

Skolyoz (omurga eğriliği), kifoz (kamburluk), obezite, erken ergenlik, astım, alerjiler hatta diyabet gibi birçok sorunda hareketsizlik maalesef ilk nedendir. Saatlerce masa başında vakit geçiren, dik duramayan ve sürekli kambur oturan hiç spor yapmamış çocukları duruş bozuklukları başta olmak üzere önemli postür sorunları ve birçok problem bekler.

Sabahtan akşama kadar okulda geçen zamanı, hafta sonları da kurslar tamamladığından, doktorlar artık hareketi ve sporu reçetelerde yazıyor. Bir gün çok değerli birer doktor, avukat, mimar veya sanatçı olabilirler ama çocukken spor yapmayan yetişkinler maalesef bunu doktorlar istediği için tedavi amacıyla yapmak zorunda kalacaklar.

Spor yapan çocuk güçlüdür

Çocuklar kış geldiğinde üşütüp hasta olur diye spor yapmaz ve hastalıklara mahkum edilir. Oysa spor yapan çocuk güçlüdür. Çocukları ilaçlar değil, güçlü bir bünye korur. Teknolojik ürünlere ayrılan bütçeden çok daha azı ile onlara harika bir yaşam tarzı hediye edebilirsiniz. Yüzme, bu konuda en büyük yardımcınız olacaktır. Tüm bedensel değerlerin yükseleceği, tüm kasların güçleneceği, yaz kış yapabileceğiniz, sakatlanma riski olmayan aynı zamanda hayati bir branş olarak ilk seçeneğimiz ‘yüzme’ olmalıdır.

Ana branş olarak, 3 yaştan itibaren başlanabilen yüzme sporu, tüm omurga sorunlarında (skolyoz, kifoz, bel ve boyun fıtıkları), kardiyolojik sorunlarda, alerjiler ve astımda, hepimizin bildiği gibi daha pek çok sağlık sorununda doktorların önerdiği ilk seçenektir.

Yayın tarihi: 16.12.2014
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.