Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ÇOCUKLARIN GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ TAKMASI GEREKİR Mİ?

Çocukların güneş gözlüğü takması gerekir mi?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
05.06.2018 - 05:00 | Son Güncelleme:

Çocuklar güneş gözlüğü takmalı mı? Hangi hangi yaşta güneş gözlüğü kullanmaya başlamalı? Çocuklar için güneş gözlüğü seçerken nelere dikkat edilmeli? Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ferda Çiftçi, Çocukları ultraviyole ışınlarından korumak için güneş gözlüklerinin kullanımı ile ilgili dikkat edilmesi gerekenleri anlattı.

10 YAŞ ALTI ÇOCUKLARI GÖZLERİ DAHA HASSAS

10 yaş altındaki çocuklarda cilt ve göz ultraviyole ışıklarına karşı daha hassastır. Göz kapak cildi henüz çok hassas, lensleri çok saydam olup ışık geçirgenliği daha fazladır. Bu nedenle çocuklarda UV ışıkları daha çok zarar verebilir. Çocuklarda güneş gözlüğü ne kadar erken kullanılmaya başlanırsa göz UV' den o derece daha fazla korunmuş olur.

UV KORUMALI VE KALİTELİ GÖZLÜK KULLANIN

Kaliteli ve iyi koruyan güneş gözlüğü camları, gözkapak cildini ve gözü korur, UV korumasız koyu renk kalitesiz camlar, ışıkta gözbebeğinin küçülmesini engellerken, Uv ışınlarının büyük gözbebeğinden kolaylıkla gözün arkasına geçmesine ve daha çok zarar vermesine yol açabilir.

6. AYDAN SONRA GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ ÖNERİLİYOR

Altıncı aya kadar çocukları direk güneşe maruz bırakmamalı ve şapka takılmalıdır. 6.aydan sonra dışarda güneş gözlüğü takılması önerilmektedir.

GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ ALIRKEN BUNLARA DİKKAT

Güneş gözlüğü alırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta % 99-100 UVA ve UVB ışınlarından korumalıdır. Göz kapaklarını da örtmesi tercih edilmelidir. Ayrıca kırılmayan yumuşak cam ve çerçeveler tercih edilmelidir. Plastik daha emniyetlidir.

ŞAPKA VE GÖZLÜK MUTLAKA KULLANILMALI

Tüm çocuklarda şapka, hem göz hem de yüz ve boyun koruması açısından da önemlidir.
Çocuklarda güneş gözlüğü ve şapka kullanılması, diş fırçalama gibi, emniyet kemeri takılması gibi alışkanlık haline getirilmelidir.

Yayın tarihi: 05.06.2018
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.