Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ÇOCUKLARIN DİŞ MACUNUNA DİKKAT!

Çocukların Diş Macununa Dikkat!
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
16.09.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

Yetişkinler için üretilen diş macunlarında yüksek oranlarda kullanılan flor, çocukların diş ve kemik gelişimini olumsuz yönde etkileyebilir.

Yetişkinler için üretilen diş macunlarında yüksek oranlarda kullanılan flor, çocukların diş ve kemik gelişimini olumsuz yönde etkileyebilir bu sebeple çocuklar kendileri için üretilen diş macunlarını kullanmalılardır.

Vücut için önemli elementler arasında yer alan florun diş çürüğünü önleyici etkisinin bulunduğunu belirten uzmanlar, florun doğada bileşikler halinde bulunduğunu, vücut ve özellikle dişler için gerekli florun deniz ürünleri ve çaydan yeterince alınabildiğini vurguluyorlar.

Diş üzerinde kalan artıkları kullanan mikroorganizmalar ürettikleri enzimlerle dişlere yapışır ve kümelenir, böylece dişlerde bir tahribat başlar ve kısa sürede çürümeler ortaya çıkar.

Flor ise mikroorganizmaların ürettiği enzimleri önleyici özelliğe sahiptir. Böylece çürüğe neden olan bakteriler, dişlere tutunamaz ve ağız içinde plak oluşumu görülmez. Az miktarda flor ayrıca, diş minesini yapan hücrelere destek olarak, dişin daha güçlü olmasını sağlar. Çaydan ve deniz ürünlerinden gerektiği kadar alınan flor, dişlerin fırçalanması ile de yeteri oranda sağlanabilir. Dişler kadar kemik gelişimi açısından da büyük önem taşıyan florun vücuda fazla oranda alınması durumunda dişe ve kemiklere olumsuz yönde etki yapar.

Yetişkinler için üretilen diş macunlarında 1500-2000 ppm düzeyinde flor kullanılıyor. Bu oran, dişlerini fırçalarken bilerek ya da bilmeden diş macunu yutan çocuklar için oldukça büyük tehlike doğuracak boyuttadır. Fazla alınan flor, çocuklarda diş çürümesini hızlandıracağı gibi kemik gelişimini de bozabilir. Çocukların, diş macununu yutmasını önlemek mümkün değildir. Bu nedenle çocuklar, yetişkinlerin diş macununu kesinlikle kullanmamalıdır. Anne ve babaların, sağlıklı gelişim açısından çocuklarının kullandığı diş macununa özen göstermeleri gerekir.

Doç. Dr. Alparslan Gökalp

Yayın tarihi: 16.09.2010
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.