Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ÇOCUKLARIN BAĞIŞIKLIĞINI DESTEKLEYEN 5 ANAHTAR NOKTA

Çocukların bağışıklığını destekleyen 5 anahtar nokta
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
09.10.2014 - 13:00 | Son Güncelleme:

Hastalıkların kapımızı çalmaya başladığı şu günlerde dikkat edilmesi gerekenler…

Havalar bir anda soğumaya, hastalıklar sırasıyla kapımızı çalmaya başladı. Hastalıklardan bizim kadar çocuklarımız da etkileniyor. Çocuk Sağlığı Uzmanı Dr. Birol Saral, böyle bir dönemde çocukların bağışıklığını artırmak için dikkat edilmesi gereken 5 temel noktayı sıraladı.

Hijyen kuralları: Bağışıklık sistemi ile hijyen arasında önemli bir bağ vardır. Bunu hijyen hipotezi ile açıklayabiliriz. Bu hipoteze göre ortam sterilliği arttıkça bağışıklık sistemi kendine doğru çalışır ve kendi kendine zarar vermeye başlar. Örneğin, çamaşır suyu gibi maddelerle evin sık sık temizlenmesi çocuğun bağışıklık sisteminin gelişmesini engeller. Çocuk ne kadar çok yaşadığı ortamla ilişkide ise yaşıtları ile ya da toprakla oynuyorsa o kadar bağışıklık sistemi gelişir. Ailenin tek çocuğu olup steril çevrede yaşayan çocuklarda bağışıklık sistemi gelişemez, bu tür çocuklar, kreş veya okulun ilk yılında sık sık hastalanır ve okula gidemezler.

Çocukların bağışıklığını destekleyen 5 anahtar nokta

Yayın tarihi: 09.10.2014
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.