Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ÇOCUKLARI GÜNEŞTEN KORUMAK İÇİN 17 ÖNERİ

Çocukları güneşten korumak için 17 öneri
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
20.07.2016 - 13:05 | Son Güncelleme:

Küçük çocukların derilerinin güneş ışınlarını tolere edemeyecek kadar hassas olduğuna vurgu yapan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Gülten Karasu, çocukları güneşten korumak için yapılması gerekenleri anlattı.

Güneş ışınları sudan ve kumdan yansıyarak, kişileri gölgede bile yakabilir. Hayatında bir kere su toplamış güneş yanığı olan bir kişinin cilt kanserine yakalanma riski, yanığı olmayanlara göre iki kat fazladır. Her yanık ile bu risk iki kat artar. Cilt kanserinden korunmanın en iyi yolu, cilt yanıklarını önlemektir. Çocuklar, bu nedenle güneş ışınlarının en yoğun yeryüzüne ulaştığı saatlerde dışarı çıkarılmamalıdır.

KEMİK GELİŞİMİNE KATKI SAĞLIYOR

Çocukların sağlıklı gelişimi için aldığı gıda ne kadar önemli ise güneş ışığı da o kadar önemlidir. D vitamini kaynağı olan güneş, kemiklerin gelişiminde büyük bir göreve sahiptir. D vitamini eksikliğinde Raşitizm hastalığı gelişir. Raşitizmli bebeklerin bıngıldağı geç kapanır, dişlerini geç çıkar, oturması ve yürümesi gecikir. Çocukların çok sıcak ve çok soğuk olmayan havalarda, günde en az 2 saat kadar dışarı çıkarılarak güneş ışığından faydalanmaları sağlanmalıdır. Yaz aylarında 2-3 aylık bebekler güneş ışığından yararlanabilmeleri için rüzgarsız havalarda çıplak olarak güneşe çıkarılabilir.

Yayın tarihi: 20.07.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.