Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ÇOCUKLARI BU HAMURDAN UZAK TUTUN!

Çocukları bu hamurdan uzak tutun!
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Emine Özge Ayabakan’ YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

 
 

Dermatoloji Uzm.Dr.Emine Özge Ayabakan slime oyun hamurunun çocuk sağlığına etkilerini anlattı.

Zıp zıp hamuru olarak da bilinen evde hazırlanan Slime hamurları, kimsayal içerikleri nedeni ile özellikle alerjik yapılı çocuklarda deri, solunum sistemi ve diğer organlara sayısız zararları bulunmaktadır. Slime olarak isimlendirilen bu kimyasal içerikli hamurda boraks (suda ve sıcakta çözünen, yoğunlaşmış bir borik asitten türeyen sodyum tuzu), çeşitli boraks içerikli deterjan, yumuşatıcı ve zamk, tutkal dediğimiz uçucu özellikte yapıştırıcılar bulunmaktdır. Farkında olmadan bu kimyasal karışımlarla temas eden ve koklayan çocuklarda, başta deride , sinir sistemi dahil tüm organlara sayısız hasarlar oluşturabilir.

Boraks kullanımı sonucu deride dökülme, kaşıntı, egzema, karaciğerde ve merkezi sinir sisteminde ciddi olabilecek hasarlar meydana gelebilmektedir. Amerika da kullanımı yasak olan bu kimyasalı içeren deterjan ve yumuşatıcılarla yoğun temasın bilhassa çocuklarda engel olunması gerekir. Özellikle bu kimyasal hamurun küçük çocuklar tarafından ağız yolu ile alımı insan sağlığı için son derece tehlikeli bir durumdur. Ölüme sebebiyet verebilme ihtimali vardır.

Slime hamurunun içeriğine yoğun olarak katılan yapıştırıcı tutkal çeşitleri de alerjik cilt hastalıkları, bağımlılık yapıcı, kan ve sinir hücrelerinde zehirli etkileri bilimsel olarak ispatlanmıştır.

  

Boraks, tutkal ile hazırlanan bu hamurun içine ayrıca sim, oje, traş köpüğü ve parfüm katılmaktadır. Yapıştırıcılar marketlerden , boraks ise aktarlardan rahatlıkla temin edilebilmektedir. Bu maddelerin uzun süreli drekt teması çok tehlikelidir. Alerjik ,toksik, zehirli etkileri, bağımlılık yapıcı etkileri nedeniyle ebeveynlerin çok dikkatli olması, uyarılması, çocuklarda temasın kesinlikle yasaklanması, gerekir.

Yayın tarihi: 14.02.2017
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (2)

Peki şu anda,bu sayfanın hemen sağındaki diğer haberleriniz içinde yer alan başlıktaki slime oyun hamurunun çocuk gelişimine olan katkısı haberini ne yapmamız gerekiyor? Böyle habercilik,gazetecilik mi olur? Kendi kendisiyle çelişip,tekzip edip,okurunun kafasını karıştıran anlayışa güvenip çocuk yetiştiren anne babalara selam olsun... DAHİ ÇOCUKLAR çıkar bekleyin!

p***** asıl oyunu bu ! Kendi ürününü öne çıkarmak için başka oyunları karalıyor.

14.02.2017 21:51:02 özlem zorlu
  
Hamile kalmayı kolaşlaştırıcı ip uçlarıyeniDoç. Dr. Güliz Onat

Hamile kalmayı kolaşlaştırıcı ip uçları

Hamile kalmayı etkileyen en önemli faktörler yaş, cinsel birleşme sıklığı ve zamanlamasıdır.Devamı >
Yaz gelmeden forma girmek için evde yapılabilecek hareketleryeniBaturalp Beşer

Yaz gelmeden forma girmek için evde yapılabilecek hareketler

Kilo vermek için spor salonlarında uzun saatler ter dökmenize gerek yok.Devamı >
Stresli ergenlerCarpe DiemDolunay Kadıoğlu

Stresli ergenler

Stresin dozu arttıkça hayatı daha olumsuz etkilemeye başlar.Devamı >
Güneş Koç burcunda AstromatikAygül Aydın

Güneş Koç burcunda

Eğer mucizesiz kalırsanız, size kocaman yüreği ile ateşli hayaller içerisine sarılmış yepyeni umutlar verebilen insanı buldunuz demektir.Devamı >