Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ÇOCUKLARDA SIK GÖRÜLEN BEŞİNCİ HASTALIK NEDİR?

Çocuklarda sık görülen beşinci hastalık nedir?
 • PAYLAŞ
 • PAYLAŞ
  Adınız *
  Alıcı E-Posta Adresi *
  Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
R. Süha Ünüvar’ın YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Doktor Amca Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı
UZMANA SOR
 
 

07.02.2018 - 00:00 | Son Güncelleme:

Parlak kırmızı yanakların hastalığın ilk belirtileri olduğunu söyleyen Dr. Süha Ünüvar, beşinci hastalık hakkında bilgi verdi.

BEŞİNCİ HASTALIK NEDİR?

Beşinci hastalığın en tipik özelliği, yanaklarda tokatlanmış yanak duyusu veren bir kızarıklık yapmasıdır. Öksürük, konuşma vb. damlacık yolu ile veya kan yolu ile yayılır. Çok kuvvetli bir bulaşıcılığı yoktur. Okul bulaşması azdır. Bir sınıfta ancak bir iki çocuk hastalığı kaparken, diğerleri sağlam kalırlar. Evde bile ancak aile bireylerinin %50’si hastalığı alır.

Döküntüler olana kadar bulaştırıcı olup, döküntülerle birlikte bulaşıcılık azalır. Mikrop alındıktan 21 gün sonra hastalık ortaya çıkar.
1799'da ilk bildirildiği zaman, ‘’nezlesiz kızamıkçık” olarak tarif edilmişse de sonradan bunun başka özgün bir hastalık olduğu anlaşılmıştır.

Hastalık belirtileri nelerdir?

 • Hafif kırgınlıkla başlar
 • Ateş nadiren olur
 • Burun tıkanması
 • Burun akması
 • Kas ağrıları olabilir

Parlak kırmızı yanaklar ilk belirtidir. Bu döküntüler kısa sürede sönmeye yüz tutar. Daha sonra veya aynı zamanda, vücutta da kırmızı lekeler belirir.

Bu da kısa sürede sönmeye eğilim gösterir. Vücuttaki döküntüler bazen çok uzun süre devam edebilir. Kaşıntı yapar. Sıcakta belirginleşip, soğukta sönme eğilim gösterir. Bazen bir ay kadar devamlı olabilir. Az da olsa ateş ve boğaz ağrısı yapabilir.

Tanı, görünümün değerlendirilmesi ile konur. Herhangi bir analize gerek yoktur. Kaşıntı gidericiler verilir. Başka ilaca gerek yoktur.

Yayın tarihi: 07.02.2018
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.