Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ÇOCUKLARDA ORTAK KULAK İLTİHABINI HAFİFE ALMAYIN!

Çocuklarda ortak kulak iltihabını hafife almayın!
 • PAYLAŞ
 • PAYLAŞ
  Adınız *
  Alıcı E-Posta Adresi *
  Mesajınız
03.03.2016 - 11:52 | Son Güncelleme:

Kış aylarında çok sık görülen orta kulak iltihabının işitme duyusu açısından çok önemli olduğunu söyleyen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Yrd. Doç. Dr. Emel Ünsür, çocuklarda orta kulak iltihabı hakkında bilgi verdi.

Kış aylarında çocuklarda sık görülen; ateş, ağrı, tıkanıklık ve işitme kaybı gibi belirtilerle ortaya çıkan orta kulak iltihabı, kulakta kalıcı hasara neden olabiliyor. Üst solunum yolu enfeksiyonlarını sık geçiren ve östaki borusu uyumsuz çalışan çocuklarda ortaya çıkan hastalık erken dönemde tedavi edildiğinde, kronikleşebilen işitme kaybı sorunun da önüne geçilmiş oluyor.

İçinde sesin iletilmesini sağlayan çekiç, örs, üzengi kemiklerinden oluşan orta kulak, geniz boşluğuna açılan bir kanaldır. Bu kanal “östaki borusu” adını alır. Orta kulağa hava geçişini sağlayan östaki borusunda hava basıncı dengelenir. Çocuklardaki östaki borusu erişkinlere göre daha yatay ve kısa olduğu için virüslerin bu yolla orta kulağa geçişi daha kolaydır.

Çocuklarda orta kulak iltihabı

Orta kulak iltihabı geçirme olasılığı, şu nedenlere bağlı olarak artar;

 • Bakteri ve virüslerin çokça bulunduğu kreş ve anaokulları
 • Yalancı meme kullanımı
 • Sigara ve tütün mamullerinin dumanına maruz kalınması
 • Ailesel orta kulak iltihabı
 • Bağışıklık sistemi zayıflığı, down sendromu ve yarık damak sorunları
 • Kulak yolunun tahrip edilmesi ve kulak çöpünün yanlış kullanımı
 • Anne sütü almama ve biberonla beslenme

Çocuklarda orta kulak iltihabı 

6 AY VE 6 YAŞ ARASI ÇOCUKLARA DİKKAT

Kış aylarında çok sık görülen orta kulak iltihabı virüs ve bakteri kaynaklı oluşmaktadır. İşitme duyusu açısından çok önemli olan bu sorun, tek ya da iki kulakta da ortaya çıkabilir. Kulağını kaşıyan ya da çeken, beslenme zorluğu olan, işitme kaybı şüphesi bulunan, kulağında basınç hissi olan 6 ay ve 6 yaş arası çocukların çok iyi gözlenmesi gerekir. Çünkü tedavi edilmediğinde, işitme kaybının en ciddi sebeplerinden biri orta kulak iltihabıdır. Hastalık ile oluşan işitme kaybı çocuklarda öğrenmeyi engeller ve gelişme çağındaki çocuklarda konuşmanın gecikmesine yol açar. Hastalığın kronikleşmesi, beyin ve iç kulak gibi organları da etkileyebilir.

Çocuklarda orta kulak iltihabı

6 AYDA 3 KERE GEÇİLİRİYORSA KRONİKLEŞMİŞ DEMEKTİR

Çocuklarda görülen nezle, grip ya da alerji, östaki borusunun şişip kapanmasına neden olur. Üst solunum yolunu etkileyen bu sorun nedeniyle mikroplar orta kulakta çoğalır ve kulak zarı arkasında mikroorganizmaları içeren sıvı birikimi ortaya çıkar. Kulak zarının arkasında biriken sıvı, basıncın artmasına ve kulakta ağrıya neden olur. Çoğu zaman kulak zarı delinir ve kulakta akıntı oluşur. Akıntı olmayan durumlarda ise sıvı orta kulakta kalır. Bu da kulak zarının titreşimini engelleyerek çocuklarda işitme kaybına yol açar. 6 ay içinde 3’den fazla orta kulak iltihabı geçirilmesi, hastalığın kronikleştiğinin bir göstergesidir.

Orta kulak iltihabı

BAĞIŞIKLI SİSTEMİ GÜÇLÜ OLAN ÇOCUKLAR KOLAY BAŞ EDİYOR

Orta kulak iltihabı sorunu olan çocukların %70’i kendiliğinden iyileşmektedir. Bağışıklık sistemi güçlü olan çocuklar bu sorunla baş edebilir. Bakterilerin neden olduğu durum söz konusu ise antibiyotik tedavisinin yanı sıra ağrı kesici ve burun açıcı ilaçlar kullanılabilir. Tedavinin istenilen etkiyi gösterebilmesi için en az 10 gün sürdürülmesi, verilen ilaçların uygun şekil ve sürede kullanılması, kontrol zamanlarına uyulması son derece önemlidir. İyileşmeyen ya da tekrarlayan rahatsızlıklarda ise kulak tüpü uygulaması yapılmaktadır.

İHA

Yayın tarihi: 03.03.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.