Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ÇOCUKLARDA KAFA TRAVMALARI

Çocuklarda kafa travmaları
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
14.09.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

0-2 yaş arası çocuklarda meydana gelen kafa travmaları çok önemli!

Çocukluk çağı travmalarının, lösemiden 5, beyin tümörüne bağlı ölümlerden ise 18 kat daha fazla ölüme neden olduğu saptandı.

Uzmanlar, kafa travmaları nedenleri arasında ilk sırayı düşme, motorlu araç kazaları, çocuk ihmal ve istismarının aldığını belirterek, travmalarda tedavinin süratle uygulanmasının ölüm ve sakatlanmaları azaltacağına dikkat çekiyorlar.

0-2 yaş arası çocuklarda meydana gelen kafa travmaları düşme, ihmal ve istismardan, 2-10 yaş arasında düşme, trafik kazaları ve spor yaralanmaları, 10 yaş üstünde ise motorlu araç kazaları ile düşmelerden kaynaklanıyor. Kafa travmalarında, ilk hasarlanmayı takiben hastaya müdahale edilene kadar oluşabilecek ikincil hasarlanmaların oluşmasının engellenmesi çok önemli.

Kırıkların belirlenmesinde en hassas metot olan filmlerin, yumuşak dokuyu göstermemesi nedeniyle acil kullanımlarda klinik katkıları sınırlıdır. Kafa filmlerinde kırık tespit edilen hastaların nörolojik muayeneleri normal olsa dahi tomografi çekilmesi gereklidir. Her 15 kafa travmasından birinde, yoğun bakım şartlarına gereksinim duyulur. Kafa travması geçiren çocukların ortalama hastanede kalma süreleri 9.5 gündür. Ölüm oranı yüzde 7.4 iken, bitkisel hayatta kalma oranı yüzde 3.2’dir. Bu vakalarda tam iyileşme oranı ise yüzde 54 olarak belirlenmiştir. Kafa travmalarında tedavinin süratle uygulanması, ölüm ve sakatlanmaları azaltır.

Prof. Dr. Kaya Aksoy

Yayın tarihi: 14.09.2010
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.