Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ÇOCUKLARDA GÖZ TEMBELLİĞİ

Çocuklarda göz tembelliği
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
11.04.2011 - 15:00 | Son Güncelleme:

Göz tembelliğinde erken tanı çok önemli!

Göz tembelliği, küçük yaşlarda sağlıklı görmenin sağlanamamasıyla oluşan bir durumdur. Bir göz iyi görürken diğerinin aynı seviyede görmemesi durumunu göz tembelliği olarak açıklayan Göz Hastalıkları Uzmanı Erman Emre, erken tanının önemine değindi.

Emre, “Tüm çocuklar 6 aylık olana kadar en az 1 defa çocuk doktoru tarafından muayene edilmelidir” dedi ve hastalığın tedavisi ile ilgili şu sözleri söyledi:

“Çocuğun zayıf gören gözünü kullanmaya alıştırılması gerekir. Bu, sağlam gören gözün günde en az 2 saat kapatılmasıyla sağlanır. Gözlüklerle de görme artırılabilir. Tek başına yeterli olmazsa kapama tedavisi beraberinde yapılabilir. Bazen az gören gözün kullanılması için iyi gören gözde damlalar ya da görmeyi bozan lensler de kullanılabilir. Şaşılık bulunan gözlerde ameliyattan önce amblyopi tedavisi yapılır. Zayıf olan göz normal görme için mutlaka kuvvetlendirilmelidir. Göz problemleri sık muayene ile ne kadar erken fark edilirse tedavileri o kadar rahat olur.”

Yayın tarihi: 11.04.2011
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.