Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ÇOCUKLARDA GÖZ TEMBELLİĞİ NEDEN OLUR?

Çocuklarda göz tembelliği neden olur?
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
02.08.2014 - 01:30 | Son Güncelleme:

Kırılma bozuklukları gözlükle düzeltilebiliyor.

Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. M. Erman Emre, göz tembelliğinin nedenleri ve tedavisi hakkında bilgiler verdi.

Göz tembelliği, çocukluğun erken döneminde sağlıklı görmenin sağlanamamasıyla oluşan bir durumdur ve birçok sebebi vardır. Erken tanı konması için aileler bu konuda dikkatli olmalıdır.

Şaşılık

En sık görülen sebeptir. Kayan gözden gelen görüntü çift görmenin önlenmesi amacıyla yok sayılır ve çocuk sadece tek gözüyle görmeye yönlenir. Bu kayan gözün görmesinin bozulmasına neden olur.

Gözlük numaralarında farklılık

Kırılma bozuklukları gözlükle düzeltilmektedir. Göz tembelliği tek gözün diğerine göre daha fazla miyopik, hipermetropik ya da astigmatik olmasıyla oluşmaktadır. Bulanık gören göz yok sayılır ve göz tembelliği gelişir. Gözler normal gözükmektedir ama tek göz diğerine göre daha az görmektedir, sıkı takibin yapılması gerekmektedir.

Göz dokularının şeffaflığında bozulma

Katarakt ya da görüntünün net olarak odaklanmasını engelleyecek her türlü durumda göz tembelliği gelişmektedir. Bu en ağır göz tembelliği tipidir.

Göz tembelliği tedavi edilmezse ne olur?

* Göz tembelliği olan gözde ciddi bir görme azlığı oluşabilmektedir,

* Derinlik hissi kaybedilebilir,

* İyi gören göz yaralanırsa hayat boyu görmede ciddi bir görme azlığı oluşur.

Göz doktorunuz göz tembelliğinin nasıl tedavi edileceği konusunda size bazı uyarılarda bulunacaktır. Ancak tedavinin başarısı aileye bağlıdır. Çocuğunuz iyi gören gözü kapatılacağı için rahatsız olacak ve gözünü açmak isteyecektir ancak ailenin çocuğu, bunun onun sağlığı için gerekli olduğuna ikna etmesi gerekmektedir.

Göz tembelliğinin tedavisinin başarısı, hastalığın ciddiyetine ve ne kadar erken yaşta tedavinin başladığına bağlıdır. Tedavi 9-10 yaşına kadar devam eder. Bu yaştan sonra artık tedavi çok fazla başarılı olmamaktadır.

Yayın tarihi: 02.08.2014
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.