Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ÇOCUKLARDA DİŞ HEKİMİ KORKUSUNA SON

Çocuklarda diş hekimi korkusuna son
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Umut Şimşek’ YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Uzm. Dr. İmplant Uzmanı
 
 

11.11.2015 - 10:09 | Son Güncelleme:

Çocuklarda dişçi korkusunu yenmek için kullanılan sedasyon yöntemini Uzman Doktor Umut şimşek anlatıyor.

Çocukları bir kenara bırakın, yetişkin bir birey için bile diş hekimi koltuğuna oturmak hayatın en korku dolu anlarından birini yaşamakla adeta eşdeğer. Özellikle bu konu araştırıldığında genellikle insanlar ya çevrelerindeki kişilerin kötü tecrübelerinden etkilendiklerini ya da çocukluk dönemlerinde gittikleri diş hekiminde yaşadıkları "ağrı ve acı" dolu anların kendilerinde bıraktıkları izleri ifade ederler. Çocukluğumuz aslında geleceğimiz. Bunu anlamak diş hekimi korkusunu aşmanın adeta temelini oluşturuyor.

İĞNE, KORKUNUN EN BÜYÜK NEDENİ

dişçi korkusu

Bir diş hekimine başvurduğunuzda dolgu, çekim ya da başka herhangi bir işlem için lokal anestezi kullanılır yani "iğne" yapılır. Bu da dişhekimine gelmemek için korku adına başka bir neden. Bu nedenle ilk kez diş hekimine gelecek çocuklar için korku dolu bir gelecek vaadetmemek adına son yıllarda sıklıkla kullanılmaya başlanan bir yöntemi gündeminize almakta fayda var: SEDASYON

SEDASYON NEDİR, NASIL UYGULANIR?

diçi korkusu

Sedasyon genellikle anksiyete, korku ve kaygı yaşayan yetişkinlerde ve 3-4 yaş ve üzeri çocuklarda kullanılan, anestezi uzmanının belirli ilaçlar kullanarak uyguladığı bir yöntemdir. Bu ilaçlar çocuklara bazen ağız yolu ile, bazen koklatarak bazen de damar yolu ile verilir.

Genel anesteziden farkı; genel anestezide tamamen bilinç kaybolurlen, sedasyonda bilinç kaybolmaz. Hasta "ağzını aç, kapa" gibi uyarılara cevap verir yani tedaviye katılır. Hastanın komutlara cevap vermesi ve tedaviye katılması diş tedavisinde hekim için oldukça faydalıdır. Sedasyonun en önemli ve çocuklar için en güzel özelliği ise yapılan işlemi hatırlamayacak olmalarıdır. Bu sayede "diş hekimi" kelimesi onlar için "korku" olmaktan çıkacak ve diş sağlıklarını devam ettirmede adeta bir kaynak olacaktır.

Sedasyonun bu konuda tecrübeli anestezi uzmanı ve diş hekimi birlikteliği ile yapılmasında herhangi bir yan etki yoktur sadece işlem sonrası dikkatli gözlem yapılmalı ve dikkat gerektiren işlemlerden kaçınmak gerektiği unutulmamalıdır. Sedasyondan etkili bir biçimde yararlanmak açısından özellikle birçok çekim ve dolgu işlemlerinin bir arada yapılacağı durumlara öncelik verilmelidir. Ayrıca tedavi süresi de ortalama 30 dakikayı aşmamalıdır ki bu konuda güvenli eller gerekeni zaten yapacaktır. 

Yayın tarihi: 11.11.2015
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.