Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ÇOCUKLARDA DİKKAT EKSİKLİĞİ TEŞHİSLERİ DOĞRU MU?

Çocuklarda dikkat eksikliği teşhisleri doğru mu?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Öznur Simav’ın YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Çocuk Kalbi Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Uzmanı Pedagog
 
 

03.05.2016 - 14:00 | Son Güncelleme:

Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Uzmanı Pedagog Öznur Simav, çocuklarda dikkat eksikliğinin ilaçsız tedavi edilebileceğine dikkat çekti.

Her yıl okullarda eğitim, öğretimin başlaması ile çocukların kendilerini derslere verip veremedikleri, dikkat eksikliği olup olmadığı gündeme gelen bir konudur. Öğretmen, veli ve çocuk arasında ‘’acaba mı?’’ diye arayışlara giriliyor. Nöroloji doktorlarına gidiliyor, beyin dalgalarına vs. Bakılıyor. Sonuçta olumsuz bir şeye rastlanamıyor. Ya da bazı testler uygulanıyor, öğretmen ve ebeveyn görüşlerine başvuruluyor. Çocuğun hangi yaşta ne kadar süre ile dikkat verip vermeyeceği düşünülmüyor. Göreceli olarak test soruları cevaplanıyor. Keskin ve net olarak bu sorular cevabını bulamıyor. Birkaç soruda herkese göre yorum gerektiren sorulara olumsuz cevap vermek çoğu zaman teşhis için yeterli sayılıyor. Orta dereceli okullarda sınıf öğretmeninin ve rehberlik öğretmeninin görüşlerine de başvurulduğunda hemen ilaç kullanımına başlanıyor. Gerçekten gerektiği zaman tabii ki doktor bu ilaçları reçete edecektir. Ama net olarak bu durum teşhis edilmeden ilaç kullanımına başlanmamalıdır.

Dikkat

Yayın tarihi: 03.05.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.