Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ÇOCUKLARDA DAVRANIŞ BOZUKLUĞU NASIL ANLAŞILIR?

Çocuklarda davranış bozukluğu nasıl anlaşılır?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Serap Melek Kılıç’ın YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

 
 

15.04.2015 - 11:00 | Son Güncelleme:

Çocuklarda görülen davranış bozuklukları hangileridir? Davranış bozukluğu olan çocuğa nasıl yaklaşmalı? Uzmanından öğrenelim...

Ebeveynlik tecrübesi olan herkesin muhtelif zamanlarda karşılaştığı uyum bozukluklarından bazıları şunlardır: Tırnak yeme, yalan söyleme, izinsiz eşya alma, tikler, alt ıslatma, kekeleme, parmak emme, kendine veya çevreye vurma, yenilmeyecek nesneler yeme (saç, kağıt), gece korkuları, uyku bozuklukları, dikkat dağınıklığı vb. Bu ve benzeri problemlerin ortaya çıkış nedenleri kimi zaman aileler tarafından tahammül edilemez gibi gözükse de, işin aslı şu ki çocuklarımız da bu problemlerle yaşamaktan memnun değillerdir. Çocuklar, anne baba ile kurdukları ilişkide telafisini istedikleri veya herhangi bir travma sonrası başa çıkamadıkları durumları ebeveynlerine anlatma çabasıyla bilinçaltındaki bir dürtü ile bu davranışlara sarılırlar.

Sizlerle paylaştığı yaşam içerisinde kendini huzurlu ve mutlu hissetmediğinde gerilim duyguları ve kaygı hissedecek, bunun sonrasında da agresyon geliştirecektir. Ortaya çıkan gerilim ve agresyon ile başa çıkabilmek için de yukarıda örneklerini verdiğimiz davranış problemleri ortaya çıkacaktır.

Davranış bozukluğu olan çocuğa nasıl yaklaşmalı?

Sosyal uyum sorunu yaşayan çocuklarımıza verdiğimiz en yanlış tepki o davranışı yapmaktan vazgeçmelerini sağlama mücadelesine girişmektir. Zamanla zorlayarak o davranışı bırakan çocuk yeni bir davranış problem seçerek gardını alır. Peki, bu durum karşısında ne yapmak gerekir?

Davranışlarında sorun olduğunu düşündüğünüz çocuğunuzun size ne anlatmak istediğini, dikkatinizi neden çekmeye çalıştığını anlamak için ona enerji ve sabırla yaklaşmanız gerekir. Olumsuz davranışa odaklanmayı bırakıp çocuğunuzun iç dünyasına odaklandığınızda aslında neyin yolunda gitmediğini anlamak zor olmayacaktır. Elbette başa çıkamadığınız durumlarda bir uzman yardımı alabilirsiniz ama günlük yaşamınızı düzene sokarak ve olumlu davranışlarını daha çok pekiştirerek adım adım başa çıkabilirsiniz. Birlikte geçirdiğiniz zamanın doyurucu ve nitelikli olması çocuğunuza kendisini daha değerli ve güvende hissettirecek, zamanla da davranış problemlerinin azalmasına katkı sağlayacaktır.

Psikoterapist-Pedagog
Serap Melek Kılıç

Yayın tarihi: 15.04.2015
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.