Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ÇOCUKLARDA BİR UYKU BOZUKLUĞU ÇEŞİDİ: UYURGEZERLİK

Çocuklarda bir uyku bozukluğu çeşidi: Uyurgezerlik
PAYLAŞIM
 • PAYLAŞ
 • PAYLAŞ
  Adınız *
  Alıcı E-Posta Adresi *
  Mesajınız
10.09.2015 - 10:45 | Son Güncelleme:

Çok sık yaşanması durumunda nedeni mutlaka araştırılmalı.

Uyku bozuklukları bebeklik döneminde daha fazla olmak üzere çocukluk yaş grubunun en sık şikayet konularından birisidir. Çocuk Nörolojisi Uzmanı Prof. Dr. Serap Uysal, çocuklarda görülen uyurgezerlik hakkında merak edilenleri anlattı.

Genellikle çocukluk dönemi uyku bozukluğu ola uyurgezerlik sıklıkla 4-8 yaş arasında ortaya çıkar ve en geç 15 yaşa kadar tamamen kaybolur. Erkek çocuklarda daha fazla görülür. Bazı çalışmalarda ailede anne veya babada çok derin uyuduklarına ilişkin bilgi alınabilir.

Uyurgezerlik bir hastalık değildir. Uyku başladıktan sonraki ilk saatler içinde yani uykunun ilk evresinde ortaya çıkan uyanma sorunudur. Rüya görülmeyen derin bir uykudan uyanma problemidir. Yani uyanma istenmekte ancak başarılamamaktadır.

DİKKAT, KAZA İLE SONUÇLANABİLİR!

Çocuk yatağından kalkar, anlamsız hareketler, tekrarlayıcı hareketler yapar, dolaşmaya başlar. Gözler sabit bakar, konuşmalara cevap vermez, engelleri aşarak dolaşmaya devam eder. Yatağına geri döner. Ancak kaza ile de sonuçlanabilir. Gerçek uyanmadan sonra yaşadıklarını kesinlikle hatırlamaz. Genellikle 5-15 dk. sürer.

Çok sık yaşanması, ergenlikte devamı durumunda araştırmalar yapılmalı, örneğin uyku epilepsileri ve psikolojik stres faktörleri incelenmelidir.

UYURGEZER ÇOCUKLAR İÇİN ALINACAK ÖNLEMLER

 • Çocuğun yattığı ve dolaştığı alanlarda tehlikeli olabilecek objeleri kaldırmak, kapı-pencereleri kapamak kilitlemektir.
 • Çocuğunuzu uyurgezer durumda gördüğünüzde sakin davranın, yüksek sesle uyarmak ve bağırmak ya da sarsmak kesinlikle yanlıştır. Uyandırmayın ve yavaşça yatağına götürün.
 • Tedavi kararı verildiyse psikolojik stres faktörleri belirlemeye çalışmak ve bu konuda destek vermek, çok sık tekrarlaması durumunda mutlaka uykunun elektrofizyolojik değerlendirmeleri yapılmalıdır.
 • Gerekirse ilaç tedavisi de önerilebilir.

Çocuk Nörolojisi Uzmanı Prof. Dr. Serap Uysal

doktorsitesi.com 'a katkılarından dolayı teşekkür ederiz.
Yayın tarihi: 10.09.2015
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.