Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ÇOCUKLAR DİŞ SAĞLIĞINDA ANNE VE BABAYI ÖRNEK ALIYOR

Çocuklar diş sağlığında anne ve babayı örnek alıyor
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Onul Üner’ YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Ortodonti Uzmanı Dr.
 
 

17.05.2016 - 11:59 | Son Güncelleme:

Çocuklarımız, her konuda olduğu gibi ağız ve diş sağlığında da ebeveynleri örnek alıyor. Peki, çocuklara doğru örnek olmak için neler yapmamız gerekiyor? Ortodonti Uzmanı Dr. Onul Üner, çocuk ve gençlerde ağız ve diş sağlığı için tavsiyelerde bulundu.

Çocuklara 1 yaşından itibaren dişlerin önemini, dişleri temiz tutmanın gerekliliğini, diş sağlığını kötü etkileyen yiyecek ve içecekleri anlayabileceği şekilde anlatarak eğitime başlanmalıdır. Bu konuda çocuk kitaplarından destek alabilir veya kendiniz çeşitli hikayeler oluşturabilirsiniz. 2 yaşından itibaren her akşam yatmadan önce kısa süreli de olsa, beraber banyoda diş fırçalama alıştırmalarına başlayabilirsiniz.

3 YAŞINA KADAR FLORÜRSÜZ DİŞ MACUNU

4 yaşından itibaren çocuğa emzik, biberon, parmak emme gibi alışkanlıklar bıraktırılmalıdır. Eğer bunu başarmakta zorlanıyorsanız profesyonel destek alabilirsiniz. 5 yaşına kadar şüphe duyduğunuz durumlarda, 7 yaşından itibaren ise diş hekimine düzenli olarak kontrole gidilmelidir.

Çocuk diş sağlığı

KALICI DİŞLER NE ZAMAN ÇIKMAYA BAŞLAR?

6 yaşından itibaren, en sondaki süt dişlerinin arkasından kalıcı daimi azı dişleri çıkmaya başlar ve bu yaştan sonra ortalama olarak senede bir ya da birkaç adet daimi diş çıkmaya devam eder. Özellikle bu dönemden itibaren çocuğa sabah, öğlen ve akşam yemeklerden sonra olmak üzere günde üç kez diş fırçalama alışkanlığı kazandırıldığından emin olmalısınız.

DİŞ VE ÇENE YAPISI HANGİ YAŞTA DEĞERLENDİRİLMELİ?

7 yaşından itibaren diş dizisinin, alt ve üst çenenin yapısının değerlendirilmesi için ortodontik kontrole başlanmalıdır. Bu amaçla, mutlaka ortodonti uzmanına kontrole gidilmelidir.

Çocuklarda diş sağlığı

ERKEN YAŞTA DİŞ VE ÇENE YAPISI İÇİN HANGİ TEDAVİLER UYGULANIR?

Çoğunlukla büyüme ve gelişimi devam etmekte olan genç ve çocukların tedavisinde, çene büyümelerini yönlendirmek, çeşitli alışkanlıkları bıraktırmak veya birkaç dişte görülen konum bozukluklarını düzeltmek amacıyla bazı ortodontik tedaviler uygulanır. “Aparey” olarak adlandırılan dişlikler, üst veya alt diş dizisine takılarak kullanılırlar. Genellikle takılıp çıkartılabilirler ve akrilik yapıdan oluşurlar.

Çocuklarda kullanılan ağız içi apareyler arasında; genişletme apareyleri, genellikle alt çene büyümesini öne doğru yönlendiren fonksiyonel apareyler, azı dişlerini itici apareyler, parmak emme, dil emme, dudak emme, tırnak yeme, atipik yutkunma (yutkunurken dili ön dişlerin arasına bastırmak) gibi alışkınlık önleyici apareyler bulunur. Çocuklarda diş ve çene bozukluklarının teşhisinin 7 ila 10 yaşları arasında yapılması gerekir.

Yayın tarihi: 17.05.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.