Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ÇOCUKLAR BESLEDİKLERİ KURBANIN KESİLDİĞİNE ŞAHİT OLMAMALI

Çocuklar besledikleri kurbanın kesildiğine şahit olmamalı
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
08.08.2019 - 12:11 | Son Güncelleme:

Eski bir gelenek olarak Kurban Bayramı'ndan önce kurbanın alınır bayrama kadar beslenir ve öyle kesilirdi. Bugünlerde özellikle kırsal kesimlerde bu gelenek hala sürmekte. Bu durum büyükler için bir sorun teşkil etmez ancak çocuklar için durum farklıdır. Alınan kurbanlık koyunu eliyle besleyen, ona alışan, onunla duygusal bağlantı kuran bir çocuğun kurbanın kesilmesine şahit olması çok travmatize edici bir duygudur.

Kaybetme duygusu yaşamda travmalarla edinilir. Ya başkalarının kaybetme duygusuna şahit oluruz ya da kendimiz sevdiklerimizi kaybederiz. Özellikle çocuklar anne babayı kaybetme korkusunu yaşadıkları için sevdiklerini kaybetme korkusunu yaşarlar. Bu yüzden sevdikleri bir hayvanın kesilmesine şahit olmaları onların bu duygusunu yaşamalarına neden olur. Kurbanın kesilmesine şahit olduklarında bunun etkisini uzun süre yaşarlar. Geceleri rüyalarına girebilir. Atlatmaları uzun zaman alır.

Evde 18 yaş altında çocuğu olan aileler mümkünse günler öncesinden kurban alıp beslememelidir. Bunu yapma zorunluğu varsa çocuklarının kurbanla duygusal bağ kurmalarına izin vermemelidirler.

Hepinize iyi bayramlar dileğiyle…

Yayın tarihi: 08.08.2019
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (2)

VALLA ÇOK ŞÜKÜR ÖMRÜ KURBAN KESİMLERİNİ GÖREREK BÜYÜMÜŞ RUH SAĞLIĞI YERİNDE EĞİTİMLİ BİR BİREYİM. SİZE KATILMIYORUM .ÇOCUKLARIMIZ GELENEK VE ANANELERİMİZDEN ARTI BU BİR DİNİ İBADET Bİ HABER YETİŞMEMELİDİR.

08.08.2019 17:23:50 erdoğan kuruçay

o fışkıran kanları nasıl bize göstermişler ben şaşıyorum. şu an benim çocuğum görse herhalde şoke olur, daha 2 sene toparlanamaz.

08.08.2019 17:15:28 yufik yufik