Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ÇOCUĞUNUZU KORUMAK İSTERKEN ONU KORKAK BİRİ YAPMAYIN!

Çocuğunuzu korumak isterken onu korkak biri yapmayın!
PAYLAŞIM
 • PAYLAŞ
 • PAYLAŞ
  Adınız *
  Alıcı E-Posta Adresi *
  Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Nihal Akyıldız’ YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

 
 

04.12.2014 - 12:40 | Son Güncelleme:

Çocukların kaçırılma haberleri aileleri bazı önlemler almaya itiyor ama…

Medyada sıkça yer alan çocukların kaçırılma haberleri, ailelerin sıkı önlemler anlamasına neden oluyor. Çocukları koruma adına iyi niyetle yapılan bu koruyucu davranışların, onları güçsüz ve endişeli yaptığını söyleyen Psikolog Nihal Akyıldız, ailelere önemli uyarılarda bulundu.

Oysa çocuklarımıza karşı en üstteki sorumluluğumuz; onların yetişkin birer birey olabilmelerini sağlamaktır. Bunun da yolu onların doğdukları andan itibaren minik minik adımlarla, zorluklarla yüzleşerek güçlenmeleri, gelişmeleri ve olgunlaşmalarıdır. Çünkü insanoğlu kendi yaşantılarıyla olgunlaşıp güçleniyor. Üstelik korumak adına iyi niyetle yaptığımız koruyucu davranışlar onları daha güçsüz, daha pasif, daha endişeli ve korkak yapmaktadır.

Çok fazla koruyucu davranmak, çocuğun kendi güçlerini ortaya çıkarmasını ve gelişmesini engellemektedir. Koruyarak, anlatarak, öğüt vererek güçlenseydik eğer, bugün insanoğlu mükemmel bir şekilde doğuyor olurdu herhalde. O nedenle bizlerle işleri bitip de onlara yetişemeyeceğimiz zamanlarda ayakta kalmalarını sağlayacak şey çok endişelenmek, çok korumak, çok öğüt vermek olmayacaktır.

Mücadele ve riskli ortamlar çocuğun güçlenmesini sağlar. Evde anne-baba, okulda öğretmen koruduğunda bu çocuk nasıl güçlenecek? Oysa gerçek hayat bu değil, böyle değil.

Çocuğunuza güçlenmesi için fırsat verin!

Doğduğu andan itibaren örneğin; bebekler ellerini kullanarak kendini oyalamayı başardığında, 3.aydan sonra anne sütü geciktiğinde avazı çıktığı kadar ağlamamayı başarıp dünyanın sonu olmadığını anladığında, biraz daha büyüdüğünde uzağındaki küçük oyuncağa kendi kendine ulaşmayı deneyimlediğinde güçlenmektedir.

O nedenle doğduğu andan itibaren kendine yetmesi, güçlenmesi için çocuğumuza alan ve fırsat yaratmalı, uygun sınırları da koyarak gelişmeleri için onları desteklemeliyiz. İnsanoğlunun bizzat kendisinin yaşayarak, deneyimleyerek öğrendiğini unutmayın.

Çocuklar;

 • Sokağa çıkmalı
 • Markete de gitmeli
 • Herkesin gittiği parka gitmeli
 • Yaşına uygun rutin her türlü ev işini yapmalı
 • Arkadaşının evine gitmeli
 • Toplu taşımaya önce sizinle, büyüdükçe de tek başına binmeli
 • Okul gezisine katılmalı
 • Parkta düşmeli
 • Öğretmeninden azar işitmeli
 • Haksızlığa uğramalı
 • Arkadaşı ile küsmeli
 • Yanlış yaptığında sorumluluğunu taşımalı
 • Kahvaltısını hazırlamalı
 • Kötü arkadaşlarla da okulda karşılaşmalı

Önce arkadaşları arasında haksızlığa uğrayacak ki, bununla baş edebildiğinde diğer haksızlıklarla baş edebilecek kadar güçlensin. Önce okuldaki yanlış arkadaşları ile deneyim yaşayacak ki, nelerin tehlikeli olduğu ile ilgili deneyim dağarcığı oluşsun. Önce evinin önündeki sokakta yolun karşısına geçecek ki, ilerde büyük kavşaklarda hayatta kalabilmeyi öğrensin.

Yani bize güveneceğine kendine, kendi güçlerine güvenmeleri ve kendilerini koruyabilmeleri için bazı riskler almaları gerektiğini unutmamalısınız. Onlar ancak bu şekilde kendini koruyabilen birer yetişkin olabilirler. Bu şekilde zorluklara karşı mücadeleci olabilirler ve kendi geleceklerini ancak bu şekilde yaratabilirler.

Yayın tarihi: 04.12.2014
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (2)

çocukların birisi 8 diğeri 12 yaşında ve esrarın ne ve bonzai ne olduğunu basındaki haberlerden duydukları için diyorlarki "baba bak bonzai içiyorlar" yani işin özü DEVLETİMİZ ceza şartlarını ağırlaştırmadığı sürece bu sokaklar güvensiz hale geldiği gibi uyuşturucu mekanlarına dönüşüyor ve POLİS bu gibi durumlarda kanundaki işlemleri yapıyor ve bırakıyorlar.

Çok güzel bir konuya değinmişsiniz. ben 33 yaşındayım çocukluğum sizin bahsettiğiniz gibi geçti ama o dönem yani 1987-1995 dönemleri çocukluğumun yoğun olarak geçtiği dönemlerde sokaklar inan çok güvenliydi ama şuan ki zamanda Toplumumuzun git gide ahlaki çöküşü sokaklara olan güvenimizi ve basında çıkan olayları görünce mecburen sokak hayatlarını kısıtlıyorum inan sitenin içerisinde park var ama park içerisindeki serseri başı boş gençleri görünce ve kullandıkları madde bağımlıkları yani...