Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ÇOCUĞUNUZ W ŞEKLİNDE OTURUYORSA DİKKAT!

Çocuğunuz W şeklinde oturuyorsa dikkat!
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Banu İnce Demirpençe’ YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr.
 
 

19.07.2019 - 10:10 | Son Güncelleme:

“W şeklinde oturuş pozisyonu, çocuğun hem nöromotor hem de iskelet-kas sistemi gelişimini olumsuz yönde etkiler” diyen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Banu İnce Demirpençe, ailelere “Çocukları bu şekilde oturtmayın” uyarısında bulundu.

W şeklinde oturuş pozisyonu, çocuğun kaslarının kısa ve gergin olmasına dolayısıyla çocuğun kaba motor becerilerini ve dengesini olumsuz etkiler.

Fizyolojik olarak kalça, diz ve ayak bileği eklem hareketlerinde ve yapısında ortopedik sağlık problemleri yaratabilir.

X bacak deformitesine yatkınlık yaratır.

w oturuş şekli

W şeklinde oturuş pozisyonunda çocuk otururken tam rotasyon yapamaz, o yüzden her iki elini efektif kullanamaz, bu da el becerilerinde ve masa başı etkinliklerde güçlük yaşamasına neden olur.

W şeklinde oturuş pozisyonu çocuğun üst extremite ve gövde kaslarında hareket kısıtlılığı ve gelişiminde gerilik yaratıp bedenini bir taraftan diğerine aktarmakta güçlüğe neden olur. Bu durum da spor becerilerinde güçlük yaratır.

DİKKAT!

Eğer çocuğunuz bu şekilde oturmayı tercih ediyorsa onu farklı oturma pozisyonlarına (ayaklar düz, bağdaş kurma, sandalyede oturma) yönlendiriniz, uzun süre W şeklinde oturtmayınız.

Yayın tarihi: 19.07.2019
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (2)

Çocukken bende böyle otururdum, yaşım 62 çok şükür hiç bir sorunum yok. Benim oğlumda otururdu W şeklinde şuan çocuk doktoru onunda hiç bir sorunu yok.... bilmem anlatabildim mi :

11.08.2018 00:25:04 Bülent Bülent

Aylardır aynı haber sitenizde pişirilip pişirilip sunuluyor. Bu kadar altı boş bir haber ve haber kısırlığı gerçekten görmedim..

03.01.2018 09:22:09 AHMET SERDAR NURAY