Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ÇOCUĞUNUZ TABLET KULLANIYOR DİYE SEVİNMEYİN

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
17.05.2016 - 12:29 | Son Güncelleme:

SEZARYEN DOĞUM ORANI YÜZDE 50

Sezaryen

Anne ve bebek sağlığını kötü yönde etkileyen bir olgu da sezaryen doğumdur. Günümüzde doğumların yüzde 50’si sezaryen ile yapılıyor. Sadece 15 yıl önce bu oran yüzde 20 idi. Bu artışın ne kadar hızlı ve ne kadar gereksiz olduğunu bir kez daha fark etmiş oluruz. Sezaryen doğumun gerekli olduğu tıbbi durumlar var ve bu da hem anne hem de bebek için hayat kurtarıcıdır. Ancak bu gereklilik genellikle doğumların yüzde 15’i olarak kabul edilmektedir.

Türkiye’deki doğumların çok büyük kısmı gereksiz şekilde sezaryen ile gerçekleştiriliyor. Bu doğum şekli hem anne hem de bebek için birtakım tıbbi sorunlar ortaya çıkarıyor, gereksiz hastane yatışları ve tedavilere sebep oluyor. 100 sezaryen doğumun 6’sında akciğer problemi ortaya çıkıyor.

Normal doğum oranlarının artırılmalı ve sezaryen doğum oranlarının azaltılmalı. Ancak bunun bir dönem denendiği gibi polisiye yöntemlerle değil de annelerin bilinçlendirilmesiyle yapılması gerekmektedir. Annelerden normal doğum yönünde bir talep ortaya çıkmadan, bu oranların düzeltilmesi mümkün olmayacaktır.

Yayın tarihi: 17.05.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.