Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ÇOCUĞUNUZ TABLET KULLANIYOR DİYE SEVİNMEYİN

Çocuğunuz tablet kullanıyor diye sevinmeyin
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
17.05.2016 - 12:29 | Son Güncelleme:

Türk Pediatri Kurumu’nun Antalya Beldibi’nde düzenlediği 52’nci Türk Pediatri Kongresi’nde, çocuk gelişimi ile ilgili önemli konulara değinildi. TPK Başkanı Prof. Dr. Mehmet Vural, çocukların dijital dünyayla temasının belirli bir yaştan sonra olması gerektiğine dikkat çekmeyi ihmal etmedi.

1 yaş altı ölüm oranları tüm dünyadaki düşüşlere eş olarak Türkiye’de de önemli derecede azaldı. 10 yıl önce, her 1000 yeni doğan bebekten 32’sinin 1 yaşını görmeden ölüyordu. Bugün bu oran Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre 10.8’e düştü. Ancak bu veriler geçerliliğiyle ilgili birtakım tartışmalar var. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) bu sayıyı Türkiye için binde 16.5 olarak vermektedir. Avrupa içinse bu rakam Fransa’da binde 4.4, Yunanistan’da binde 6.9’dur.

HER 100 GENÇ KIZIN 5’İ ANNE

Genç anne

Sağlıklı bir çocuk için en önemli faktörü sağlıklı bir anne ve sağlıklı bir gebeliktir. Ancak hala çok sayıda genç kız ergenlik döneminde evlenip anne oluyor. Son 20 yılda ergen anne oranı yarı yarıya azaldı, ancak 2013 yılında 15-19 yaş arası her 100 genç kızdan 5’inin anne oldu. Bu da beraberinde hem psikolojik hem de fizyolojik olarak annelik görevine hazır olmayan, henüz çocuk olan anneler ve onların bebekleri ile ilgili sağlık problemlerini ortaya çıkarmaktadır.

Yayın tarihi: 17.05.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.