Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ÇOCUĞUNUZ OKULDA BAŞARISIZSA!

Çocuğunuz okulda başarısızsa!
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
25.05.2016 - 00:00 | Son Güncelleme:

Anne ve baba ortak bir dil kullanabilmelidirler.

Her çocuk aynı oranda başarılı olacak diye bir kural yok. Tüm anne ve babalar bu gerçeği bilerek bu durumu en iyi seviyeye taşımak isterken çocuğun psikolojisine önem vermeleri gerekiyor...

Okulların yeni açıldığı bu dönemlerde anne ve babalar hem büyük bir heyecan içerisinde hem de az da olsa kaygı içindeler... Çocuklarınızın dersler ve okuldaki başarısının gidişatı ile ilgili yaşadığınız endişe yerini soğukkanlılığa bırakmalı.

Çocuğunuzun okuldaki başarısına göre onu hiçbir şekilde değerlendirmemelisiniz. Çocuğun iç dünyası, ev ortamı, çevresel faktörler başarısını etkileyen önce gelen sebeplerdendir... Öncelikle ailenin bu durum karşısında son derece soğukkanlı olması gerekmektedir. Bu tutum çocuğa olumlu şekilde yansıyacaktır.

ÇOCUKTAN BÜYÜK BAŞARILAR BEKLEMEK ONU STRESE SOKAR

Anne ve baba ortak bir dil kullanabilmelidirler. Empati kurup onu anladıklarını yansıtmalıdırlar. Çocuğa sen beceriksizsin, sen tembelsin gibi sözler kesinlikle söylenmemelidir.

Çocuktan büyük başarılar beklemek çocuğu kaygılandırır. En küçük başarısızlık hissiyatı karşısında bile çocuk endişe içine girer.

Netice olarak bu durum çocuğun konsantresini bozacağı gibi psikolojisini de etkiler. Çocuğu çok sıkmamak, büyük beklentiler içinde olmamak çocuğun başarısı açısından çok önemlidir.

Çünkü çocuğun bu dönemdeki psikolojisi ve okulundaki başarı durumuna ailesinin verdiği tepki gelecekteki tüm hayatında onun özgüvenini etkileyecektir. Başarısızlığı yüzüne vurulan çocuk ilerde kendine güvenmeyen, toplum içerisinde söz sahibi olamayan zayıf bireyler haline dönüşürler...

Bunu oluşturmamak için çocuğunuza güvenin ve her durumda onun yanında olduğunuzu bu durumu aşabilmesi için her türlü yardımı yapabileceğinizi ona ispat etmelisiniz..

Yayın tarihi: 25.05.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.