Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ÇOCUĞUNUZ ‘HAYIR’ DİYORSA ONU ZORLAMAYIN!

Çocuğunuz ‘hayır’ diyorsa onu zorlamayın!
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
23.03.2016 - 10:52 | Son Güncelleme:

Kişiyi tehlikelerden veya istemediği davranışlardan koruyan 'hayır' kelimesinin küçük yaşlarda öğrenildiğini söyleyen Uzman Psikolog Ahmet Yılmaz, 'hayır' diyen çocuğu zorlamamak gerektiğini söyledi.

Kişiyi istemediği davranışlardan ve kimi zaman da tehlikelerden koruyan 'hayır' kelimesi, küçük yaşlarda öğrenilir. Anne ve babanın hatalı tutumları nedeniyle çocuk bu davranışı edinemez. Çocuğunuzdan yapmak istemediği bir davranışı yapmasını istiyorsunuz, çocuğunuz size hayır diye cevap veriyor. Zorla yemek yediriyorsunuz size hayır diyor, yemiyor. Kendisini sevdirmek, öptürmek istemiyor hayır diyor; siz ise zorla seviyorsunuz. 

Kaç tane anne-baba böyle bir durumda çocuklarının hayır kelimesine saygı gösterip onu zorlamaz? Kaç anne-baba çocuğunun kendine çizdiği sınırı ihlal etmez ve ‘istemiyorsa zorlamayayım, onun da bir kişiliği, tercihleri var ve saygı duymalıyım’ der. Sanırım çok az bilinçli aile bunu yapar.

HAYIR DEMEK SINIR KOYMAKTIR

Çocuğun hayır demesi

Hayır demek ‘Benim tercihime saygı duy’ veya ‘Ben bunu yapmak istemiyorum’ demektir. Hayır demek, karşı tarafı durduran bir kelimedir. Kimi aileler, çocukları hayır dedikleri halde onlara zorla istediklerini yaptırırlar ve bir süre sonra çocuk için bu kelimenin bir anlamı olmaz. ‘Nasıl olsa hayır desem de istediğim olmuyor’ diye düşünmeye başlar ve ‘hayır’ içi boş, anlamını yitiren bir kelime olur. 

Yayın tarihi: 23.03.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.