Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ÇOCUĞUM KONUŞURKEN TAKILIYOR, NEDEN OLABİLİR?

Çocuğum konuşurken takılıyor, neden olabilir?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Sümeyra Öztürk’ün YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Dil ve Konuşma Terapisti
 
 

15.05.2016 - 13:55 | Son Güncelleme:

Kekemelikte erken teşhisin önemine dikkat çeken Uzman Dil ve Konuşma Terapisti Sümeyra Öztürk; çocuklarda takılma, tekrar ve uzatma gibi durumlar gözlemleyen ebeveynlerin mutlaka dil ve konuşma terapistine başvurması gerektiğini söylüyor.

Konuşmayı öğrenmek çocuklar için son derece karmaşık bir süreçtir. Çocuklar dil ve konuşma gelişiminin en hızlı olduğu 2-5 yaş aralığında konuşma esnasında basit tekrarlar ve uzatmalar sergileyebilir. Bazı çocuklarda bu geçici bir durumken, bazı çocuklarda ise kalıcı kekemeliğin belirtisi olabilir.

ÇOÇUĞUNUZUN DİL GELİŞİMİNİ TAKİP EDİN

Okul öncesi çocuklarda kekemelik başladığında aileler genellikle kendiliğinden geçmesini bekler. Çocukların konuşma esnasında yumuşak takılmalar sergilemesi, dil gelişiminin ilk evrelerinde sık karşılaşılan bir durumdur. Çocukların bir kısmında bu takılmalar kendiliğinden geçerken, bir kısmında ileriki dönemlerde kronik kekemelik olarak devam eder. Kalıcı kekemeliğin çocuklar üzerinde çok sayıda olumsuz etkisi vardır. Ebeveynler, çocuklarının dil ve konuşma gelişimini bilinçli bir şekilde takip etmeli ve olası problemleri erkenden teşhis etmeye özen göstermelidir. Çocuklarının konuşmasında takılma, tekrar ve uzatma gibi durumlar gözlemleyen ebeveynler mutlaka bir dil ve konuşma terapistinden bilgi almalıdır.

Çocukluk çağı kekemeliği

KONUŞURKEN TAKILIYOR MU?

Çocuğun takıldığını fark ederek önlemeye çalışması, takılmaların sıklığının ve şiddetinin artması, genetik bir yatkınlık olması, kekemeliğe eşlik eden hızlı konuşma, artikülasyon bozukluğu gibi başka konuşma problemlerinin bulunması, takılmaların formunda değişim olarak blok ve uzatma sergilemesi kekemeliğin kendiliğinden geçmesini engelleyecek ve kalıcı olmasını tetikleyecek risk faktörleri arasındadır.

KEKEMELİKTE ERKEN MÜDAHALE ÖNEMLİ

Kekemelikte erken müdahale büyük önem taşır; çünkü kekemelik zaman geçtikçe ilerleyen ve form değiştiren bir konuşma bozukluğudur. Tedaviye, kekemeliğin başlangıcından sonra en fazla bir yıl içinde özellikle de okul öncesi dönemde başlanmalıdır. Yapılan araştırmalarda kekemeliğin başlangıcından sonra bir yıl içinde kendiliğinden iyileşmeyen çocukların bu süreden sonra doğal iyileşme oranının çok az olduğu görülmüştür.

Arpanetmedya.com tarafından hazırlanmıştır.
Yayın tarihi: 15.05.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.