Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

BOĞULMA TEHLİKESİNE DİKKAT!

Boğulma tehlikesine dikkat!
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
02.06.2014 - 14:00 | Son Güncelleme:

Yazın gelmesiyle beraber çocuklar için tehlikeler de arttı.

Yazın gelmesiyle beraber çocuklar için tehlikeler de arttı. Su kazalarıyla, boğulma tehlikelerinin yaşandığı bu mevsimle ilgili Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Erhan Ateş uyardı.

Boğulma Olaylarının Sık Oluştuğu Yerler

Denizde, tekne ve deniz taşıtı kazalarında, göl ve nehirlerde, havuzda,küvette ve su dolu fıçılarda çocukların boğulma tehlikeleri geçirmeleri ya da boğulmaları sık rastlanılan bir durumdur.

Suya Düşen Kişide Oluşan Durum

Suya düşen kişi panikle suyun içinde çırpındığında refleks olarak larenks spazmı gelişir. Spazm sonrası bol su yutulur ve nefes alınamaz. Nefessizlikten dolayı beyne oksijen gidemeyince kalıcı apne, yani nefes alma refleksinin kordine edilememesi durumu ile ölüm riski gelişir. Bu sırada akciğerlere su geçer ama başlangıçtaki ani larenks spazmı süreklilik kazanırsa akciğerlerin kuru kalması da mümkündür.

Sudan Çıkarılan Çocuğa Uygulanacak İlk Yardım

Sudan çıkarılan çocuğun öncelikle solunumunun ve kan dolaşımının değerlendirilmesi gerekir. Ağız içi hemen temizlenmeli ve kusmuk ya da yabancı cisim varsa alınmalıdır. Kendiliğinden nefes alamayan çocukta hemen ağızdan ağza nefes verme uygulamasına geçilmelidir. Nefes alıp vermesi kendiliğinden tekrar düzene girdiğinde uygulamaya son verilmelidir.

Kaza Sonrası Yapılması Gerekenler

Bu sırada kaza kurbanının kusma ihtimali çok yüksektir, önlem alınması ve çocuğun yan yatırılması gerekir. Solunumdan sonra hemen kan dolaşımını iyileştirmek için önlem alınmalıdır. Üşüyen çocuk ısıtılmalı, yerde yatarken ayakları dik tutularak kalbe ve beyne daha fazla kan gitmesi amaçlanmalıdır. Olay yerine çağırılacak ambulansla kaza kurbanını serum takılmalı, solunum ve kalp atışı takibi yapılarak en yakın sağlık kuruluşuna ulaşılmalıdır.

Yayın tarihi: 02.06.2014
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.