Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

BİLGİSAYAR OYUNLARI GÖZ SAĞLIĞINI TEHDİT EDİYOR!

Bilgisayar oyunları göz sağlığını tehdit ediyor!
 • PAYLAŞ
 • PAYLAŞ
  Adınız *
  Alıcı E-Posta Adresi *
  Mesajınız
26.07.2016 - 15:21 | Son Güncelleme:

Çocukların saatlerce bilgisayar oyunları oynamasının göz sağlığı için ciddi tehlike oluşturduğunu söyleyen Göz Hastalıkları ve Sağlığı Uzmanı Op. Dr. Şehvar Nefesoğlu, çocukların dijital ekran ışıklarından korunması gerektiğini söyledi.

Yaz tatili tüm eğlencesiyle devam ediyor. Çocuklar ise tatillerini dolu dolu değerlendirebilmek için farklı alternatifler tercih ediyor. Bir kısmı deniz ve havuz kenarlarına giderken, bir kısmı da vaktini bilgisayar ve oyun konsollarının karşısında geçiriyor. Fakat çoğu zaman hayatı kolaylaştırdığı ve eğlenceli kıldığı düşünülen bilgisayarların aşırı kullanımı göz sağlığını olumsuz yönde etkiliyor. 

Çocukların uzun saatler boyunca bilgisayar başında oyunlar oynaması, zararlı mavi ışığa maruz kalmanın ve ergonomik problemlerin yanı sıra çeşitli göz problemlerini de beraberinde getiriyor.

çocuk

Tüm dünya çapında yapılan çeşitli araştırmalar bilgisayar kullanımının, okul öncesi çocukların ileriki yaşlarındaki başarısını arttırdığını söylüyor. Ancak bu durum çoğu zaman yanlış anlaşılabiliyor ve bilgisayar kullanımı konusunda aşırıya kaçılabiliyor. Çocukların uzun saatler boyunca bilgisayar başında oyunlar oynaması ise zararlı mavi ışığa maruz kalmanın ve ergonomik problemlerin yanı sıra çeşitli göz problemlerini de beraberinde getiriyor. Bu ışık ekranları, tüm dijital cihazlarda bulunurken gözler için de ciddi bir risk sebebidir.

AŞIRI BİLGİSAYAR KULLANIMI MYOPİYİNİN ARTIŞINI HIZLANDIRIYOR

Halk arasında bir kısım, bilgisayar kullanımının veya oyunların myopinin ortaya çıkmasında etkisi olduğunu düşünürken, bir kısım da tam tersi görüşünde. Fakat yapılan çalışmalar, tek başına bilgisayar kullanımının miyopinin ortaya çıkmasında anlamlı bir etkisi olmadığını fakat artışını hızlandırdığını gösteriyor. Bu nedenle çocukların bilgisayar başında geçirdiği vakit, belli bir program dahilinde gözlem altında tutulmalıdır.

ÇOCUKLARIN MAVİ IŞIĞA MARUZ KALMA ORANI AZALTILMALIDIR

Bilgisayar, iPad ve cep telefonları gibi dijital cihazlar insan hayatındaki yerini her geçen gün daha da arttırıyor. Üstelik bu cihazların kullanım yaşı çok küçük oranlara kadar düşmüş durumda. Dijital cihazları çocukların hayatından tamamen çıkarmak mümkün olmuyor. Fakat gözlük kullanan çocukların gözlük camlarını mavi filtreli bir camla değiştirmek sorunun çözümüne yardımcı olacaktır. Gözlük takma gerekliliği olmayan çocuklara ise dijital ekranlar karşısında kullanılmak üzere UV ve mavi ışık filtresi olan dinlendirici bir gözlük alımı faydalı olabilir. Bu camlar çok hafif renklere sahip olmakla birlikte her türlü aktivite sırasında da kullanılabilir. Ayrıca özel olarak dizayn edilen antirefle kaplamalı camlar da mavi ışıktan koruma özelliği taşır.

 çocuk 

BİLGİSAYAR KULLANIMINA BAĞLI MYOPİ RİSKİ DÜŞÜRÜLEBİLİR

Çocukluk döneminde miyopinin oluşmasında en önemli faktör kalıtımsal özelliklerdir. Bazı araştırmalar çocuklukta gözü zorlamanın, özellikle de aşırı bilgisayar kullanımının miyopiyi hızlandırdığını gösteriyor. Uzmanlar da bilgisayar kullanımının kitap veya gazete okumakla kıyaslandığında ekranlı cihazların gözü daha çok yorduğu konusunda hemfikir. Birtakım çalışmalar ise tek başına bilgisayar kullanmanın veya çok okumanın myopiyi ortaya çıkarmadığını söylüyor. Fakat eğer çocuğun uygun genetik alt yapısı varsa, normalde baskın olmayan bu genler bilgisayar veya aşırı yoğun yakın çalışma ile aktif hale gelerek myopi artışını hızlandırabilmektedir.

ÇOCUKLAR SIK SIK BİLGİSAYAR BAŞINDAN UZAKLAŞMALIDIR

Bazı basit önlemler çocukları bilgisayarların zararlı etkilerinden koruyabilir. Gözde aşırı yorgunluğu azaltmak için çocukların sık sık bilgisayar başından ayrılması bu önlemlerden biridir. Ayrıca çocuklar her 20 dakikada bir 5 metre ve ilerisine en az 10 saniye bakmalı, daha sonra bilgisayar kullanımına devam etmelidir. Bu basit egzersiz göz kaslarını dinlendirir ve gözü rahatlatır. Bunların yanı sıra ebeveynler, bilgisayarın, kitaplar, sanat, müzik, tiyatro ve dış ortam aktivitelerin yerini almaması için çaba göstermeli ve bu alanlar konusunda çocukları desteklemelidir. Ayrıca çocukların şiddet içermeyen bilgisayar oyunları seçmesine, kullanacağı programların da konuşma ve öğrenme yeteneğini geliştirici özellikte olmasına dikkat edilmelidir.

DÜZENLİ MUAYENE ÇOK ÖNEMLİ

Çocukların her yıl düzenli göz muayenesi yapılmalı, eğer göz veya görme ile ilgili bir problem varsa uzman desteği alınmalıdır. Aksi durumda gözde kayma, sık göz kırpma, kaşınma, kırmızı göz, yan bakma, okurken çabuk yorulma, satır atlama, bulanık görme gibi problemler yaşanabilir.

Bilgisayar kullanmak çocukların yaşamının ve eğitiminin ayrılmaz bir parçası. Bu nedenle doğru kullanım ve düzenli göz muayenesine çok fazla özen gösterilmelidir.

 çocuk 

Çocukların bilgisayara bağlı sağlık sorunlarını azaltabilmek için bu önerilere dikkat!

Çocuklar bilgisayar kullanırken nötral pozisyonda ve rahat oturuyor olması önemlidir. Bu nedenle;

 1. Baş boyun üstünde dengeli durmalı,
 2. Öne ya da arkaya eğilmemeli,
 3. Bilgisayar ekranı göz seviyesinden 15 derece aşağıda olmalı,
 4. Sırt düz omuzlar arkaya doğru ama gevşek olmalı,
 5. Klavye üzerine doğru eğilmemeli,
 6. Kolların üst kısmı gövdeye yakın ve gevşek olmalı,
 7. Kolların ön kısmı ise masa üstünde düz durmalı,
 8. Bilek çok kıvrılmamalı,
 9. El ve ön kol hemen hemen aynı hizada olmalı,
 10. Ayaklar yere veya ayak uzatacak bir yer varsa oraya düz olarak basmalı,
 11. Dizler ise 90 derece açı yapmalıdır.
Yayın tarihi: 26.07.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.