Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile

AŞILAR NE KADAR GÜVENİLİR?

AŞILAR ÜRETİM VE DAĞITIM AŞAMALARINDA ÇOK SIKI KONTROLDEN GEÇİYOR.

Aşılar ne kadar güvenilir?
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Çocuklara yapılan aşıların son derece güvenilir biyolojik ürünler olduğunu söyleyen Dr. Mustafa Kasapoğlu, aşının önemini anlattı.

Dr. Mustafa Kasapoğlu, bir süredir Türkiye’de aşı redleri konusunda yapılan tartışmalara son nokta koyarak, çocuklara yapılan aşıların son derece güvenilir biyolojik ürünler olduğunu söyledi. 

Bir süredir Türkiye’de aşı redleri konusunda yapılan tartışmalar son dönemde basına yansıyan bazı haberler nedeniyle tekrar gündeme geldi. Konuyla ilgili açıklama yapan Dr. Mustafa Kasapoğlu, aşıların güvenliği olduğu, üretim ve dağıtım aşamalarında çok sıkı kontrollerden geçtiğini belirtti. 

Gelecekteki hastalıklardan çocuğu birey olarak korur

Kasapoğlu, “Bazı aileler ‘içinde domuz kanı var’, ‘aşılar güvensiz’, ‘helal sertifikası yok’ gibi gerekçeleriyle çocuklarına aşı yaptırmamaya başladı. Geçtiğimiz günlerde de Ordu'da ikamet eden Cumhuriyet Savcısı ile öğretmen eşinin 2.5 ay önce normal doğumla dünyaya gelen ikiz bebeklerine aşı yaptırmak istememesi ile başlayan dava süreci savcı ve eşinin hukuk zaferi olarak gündeme gelmiştir. Ancak Uşak ilinde benzer bir karar veren yerel mahkemenin kararı üzerine görülen temyiz davasında Yargıtay, konuyla ilgili tartışmalara son noktayı koymuştur. Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, geçerli bir delil gösterilmedikçe devletin anne-baba rızası aramaksızın çocuklara zorunlu aşıları yaptırabilmesine karar verdi. 

YAŞA GÖRE AŞI TAKVİMİ (TIKLAYIN)

Çocuğa uygulanacak aşının, gelecekteki hastalıklardan çocuğu birey olarak korumak ve toplum sağlığı açısından gerekli olduğu belirtilmiştir. Aşıların zorunlu olduğu hatırlatılan kararda, ‘Çocuğun üstün yararına açıkça aykırı ise rıza aranmaz’ denilmiştir” dedi.

Tartışmalar aşıların içerisinde bulunan cıva (tiyomersal) etrafında yoğunlaştığını belirten Kasapoğlu, “Tiyomersalin otizmi arttırdığı iddiası mevcuttur. 

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ise yaptığı açıklamada tiyomersalin otizme neden olduğuna dair bir bulgu olmadığına dikkat çekmiştir. Aşıların formülasyonunda yapılacak herhangi bir değişikliğin, aşı kalitesine zarar vereceğine dikkat çeken DSÖ, ‘özellikle çoklu doz aşılarda, tiyomersal diğer koruyuculara oranla daha güvenli’ dedi. DSÖ, ‘Tiyomersal, etil cıva ile aynı şey değildir. Tiyomersal, etil cıvaya oranla vücuttan çok daha hızla atılır’ bilgisini verdi. 

Danimarka'da yapılan bir araştırmada, 1971-2000 yılları arasında otizm tanısı konan 2-10 yaş arasındaki 956 çocuk üzerinde yapılan incelemede Danimarka'da 1991 yılından itibaren aşılardan tiyomersal kaldırılmış olmasına karşın otizmdeki artışın çok daha hızla devam ettiği görüldü. 

Aşılar ile otizm arasında doğrudan bir ilişki saptanmamıştır

Sağlık Bakanlığı'nın yaptığı açıklamada ise ‘araştırmalarda aşılar ile otizm arasında doğrudan bir ilişki saptanmamıştır. 

Bebeklerimizi ve çocuklarımızı ölümcül ve sakat bırakan hastalıklardan korumak ve onlara sağlıklı bir gelecek sunabilmek için en emin yol aşıdır’ denildi. 

AŞIYLA ÖNLENEBİLEN HASTALIKLAR NELERDİR? (TIKLAYIN)

Bakanlığımız görüşleri ebeveynler tarafından Genişletilmiş Bağışıklama Programında (GBP) yer alan aşıların önemiyle alakalı yapılacak açıklama ve eğitime rağmen çocuklarına aşı uygulanmasına izin verilmemesi halinde; Bakanlığımız, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile birlikte, bu çocukların ‘korunma ihtiyacı olan çocuk’ kapsamında değerlendirilmeleri, Halk Sağlığı Müdürlükleri tarafından tespit edilmeleri, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine bildirilmeleri ve sonrasında çocuk hakkında sağlık tedbiri kararı alınması için gerekli iş ve işlemlerin yürütülmesini sağlamaktadır. 

Bu kapsamda, ebeveynlerin aşı uygulamasına izin vermemeleri durumunda özetle keyfiyet 5395 sayılı Kanun mucibince Çocuk Mahkemesine intikal ettirilmekte, Mahkemece zorunlu aşı uygulanması yönünde karar çıkması ve işbu kararın temyiz edilmemekle veya temyiz üzerine Yargıtay tarafından onanması durumunda kolluk yardımıyla çocuğa aşı uygulanmaktadır” diye konuştu.

Aşılar son derece güvenli

Aşılar son derece güvenilir biyolojik ürünler olduğunun altını çizen Kasapoğlu, “Üretim ve dağıtım aşamalarında çok sıkı kontrolden geçmektedirler. 

Ülkemizde kullanılan aşılar, DSÖ tarafından önerilen ve onaylanan GMP (İyi Üretim Prosedürleri) kurallarına uygun üretilmiş ve uluslararası referans laboratuarlarında test edilmiş aşılardır. 

Ayrıca, kullanılacak aşılar teslim alınıp sahada kullanıma sunulmadan önce bakanlığımıza ait Ulusal Referans Laboratuarlarında da test edilmekte ve uygun olduğu kanıtlanan aşıların kabulü yapılmaktadır. Kabulü yapılan aşılar daha sonra uygulanmak üzere sahaya dağıtılmaktadır. Bakanlığımız aşılama programı konuyla ilgili akademisyenlerden oluşan Bağışıklama Danışma Kurulu ve DSÖ önerileri doğrultusunda yürütülmekledir” şeklinde konuştu.

İHA

PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
  
UHT süt melek mi şeytan mı?İyi Beslen İyi YaşaDeniz Berksoy

UHT süt melek mi şeytan mı?

UHT yöntemi, sütün içindeki bozulmaya neden olan maddeleri kontrol altına alır.Devamı >
Diş teli hakkında bilinen 10 yanlışAğız ve Diş SağlığıMerih Keçe

Diş teli hakkında bilinen 10 yanlış

Diş teli konuşma bozukluğuna yol açar mı? Dişlerde leke ve çürüğe neden olur mu?Devamı >
Sekste başarısız olma korkusuAşk, Mahremiyet ve CinsellikA. Cem Keçe

Sekste başarısız olma korkusu

Cinsel davranışların hepsi öğrenilmişdir yani her zaman daha iyisi olabilirDevamı >
62'den tavşan yapmanın modası çoktan geçmişDuyduk Duymadık DemeyinSedef Batı

62'den tavşan yapmanın modası çoktan geçmiş

Çocukların resim yapmasını kolaylaştıracak hayvan çizimlerini harflerden yararlanarak siz de çocuğunuzla birlikte kolaylıkla yapabilirsiniz.Devamı >
Duydunuz zilin sesini!Ev KokusuÖzlen Çopuroğlu

Duydunuz zilin sesini!

Okulun ders zili sadece çocuklara değil, onların duygularını, hislerini en derinden hisseden ve dinlemeye çalışan ebeveynlere de çaldı. Devamı >
Neden gülümsemeliyiz?PusulaSerap Duygulu

Neden gülümsemeliyiz?

Gülümsemek bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve gülümsemeyenlere göre ortalama 7 yıl daha fazla ömrünüzü uzatabilirsiniz.Devamı >
Sevinçle keder, doğumla ölüm kardeştir gülüm...GülinceGülin Kayalı

Sevinçle keder, doğumla ölüm kardeştir gülüm...

Bayramı, bayram gibi kutladık. Şekersiz, baklavasız. Gerçek bayram sevinçleriyle…Devamı >
  
Süt dişleri ve kalıcı dişler ne zaman çıkar?

Süt dişleri ve kalıcı dişler ne zaman çıkar?

Ağız yeterince büyüdükten sonra süt dişleri belirir, ardından kalıcı dişler çıkar.Devamı >
Çocuklara doğru diş fırçalama alışkanlığı nasıl kazandırılır?

Çocuklara doğru diş fırçalama alışkanlığı nasıl kazandırılır?

Çocuğun yaşına uygun ve renkli bir diş fırçası onu fırçalamaya teşvik edecektir.Devamı >
Çocukların diş sağlığını korumaya yardımcı yöntemler

Çocukların diş sağlığını korumaya yardımcı yöntemler

Çocukların diş sağlığını korumaya yardımcı olan yöntemler nelerdir?Devamı >
Çocuklar için 4 adımda diş bakımı

Çocuklar için 4 adımda diş bakımı

Çocukların sağlıklı dişlere sahip olması için bu 4 adımı mutlaka uygulayın.Devamı >
0-11 yaş arası çocuklarda diş bakımı

0-11 yaş arası çocuklarda diş bakımı

Yerini kalıcı dişlere bakacak süt dişlerinin bakımı çok önemlidir.Devamı >