Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

YALAN SÖYLEYEN ÇOCUĞA NASIL YAKLAŞILMALI?

Yalan söyleyen çocuğa nasıl yaklaşılmalı?
78 PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Gülşah Öztürk Erten’in YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Uzman Klinik Psikolog & Pedagog
 
 

Çocuğunuz sık sık yalan mı söylüyor? Onu bu yalan huyundan vazgeçirmek için ne yapacağınızı bilemiyor musunuz? Paniğe kapılmanıza gerek yok. Yalan söyleyen çocuklara nasıl davranılması gerektiğini Uzman Klinik Psikolog & Pedagog Gülşah Öztürk Erten anlatıyor.

Yalanın sebeplerine bakıldığında genel olarak yapılan hatayı gizleyerek cezadan kaçmak, yaşanılması muhtemel olumsuz durumdan kurtulmak ya da ilgi çekmek, kısa yoldan istediği şeyi elde etmek gibi nedenler göze çarpar. Gelişim dönemleri ele alındığında ise yalanın tanımı ve içeriği değişir.

YAŞ DÖNEMLERİNE GÖRE YALAN

Çocukların dil gelişimi ve bilişsel gelişimi göz önüne alındığında 3-4 yaşlarında gerçek olmayan, hikâye diyebileceğimiz birçok konu üretmeleri kaçınılmazdır. Bazen bu hikâyelere hayali arkadaşlar da eklenir. Bu dönemde hayal ile gerçek arasındaki sınır henüz net olarak oluşmamıştır. Bunları yalan olarak adlandırmak doğru olmasa da atılacak önemli adımlar vardır. Anne babalar çocuğun anlattığı bu hikâyeleri ilgi ile dinlerken bir taraftan da bunların güzel birer masal olduğu, gerçek olmadığı vurgusunu yapılmalıdır.
Çocuklar 6-7 yaşlarından itibaren hayal ile gerçek arasında ki ayrımı daha net fark edebilirler. Bir önceki dönemde görülen hikâyeler daha çok amaçlı olarak söylenmeye başlamıştır. Genellikle ilk amaçları da ebeveynlerini mutlu etmeye yöneliktir.
8-9 yaş civarında ise sol beyin gelişiminin etkisiyle neden sonuç ilişkisi kurulur, doğru ile yanlış ayrımı yapılır ve yalanla gerçek arasındaki fark kavranır.

Ergenlik dönemine gelindiğinde ise yalanlar çocukluk döneminde görülenler kadar masum olarak ele alınmaz. Muhtemel bir sorunun habercisi olarak değerlendirilir.

Yayın tarihi: 10.02.2017
78 PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
  
EMDR, kötü anılarımızı silen bir mucize mi?yeniDenizceSibel Deniz Toledo

EMDR, kötü anılarımızı silen bir mucize mi?

Bütün dertlerinizden kurtulacağınız mucize bir hap yokDevamı >
Cinsellik ve fallik dönemyeniAşk, Mahremiyet ve CinsellikA. Cem Keçe

Cinsellik ve fallik dönem

Bu dönemde çocuklar doktorculuk oyunu gibi oyunlarla bedenlerini birbirlerine göstererek ve başkalarınkine bakarak meraklarını gidermeye çalışırlar.Devamı >
Hamile kalmayı kolaşlaştırıcı ip uçlarıDoç. Dr. Güliz Onat

Hamile kalmayı kolaşlaştırıcı ip uçları

Hamile kalmayı etkileyen en önemli faktörler yaş, cinsel birleşme sıklığı ve zamanlamasıdır.Devamı >