Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ÜVEY AİLEDE YAŞANAN ZORLUKLAR

Üvey ailede yaşanan zorluklar
 • PAYLAŞ
 • PAYLAŞ
  Adınız *
  Alıcı E-Posta Adresi *
  Mesajınız
31.03.2016 - 09:41 | Son Güncelleme:

Boşanmış ailelerde en çok mağdur olan fertler maalesef çocuklardır.

Günümüzde çok sayıda etkenle birlikte evlilik birliği bozulabilmektedir. Psikiyatri Uzmanı Dr. Deniz Koray Görücü, üvey ailelerde yaşanabilecek zorlukları anlattı.

Bozulan evlilik birlikleri çok büyük oranda boşanmayla sonlanmaktadır. Boşanmış ailelerde en çok mağdur olan fertler maalesef çocuklar olmaktadır.

anne kız

BU SÜREÇTE ÇOCUKLARIN FEVRİ DAVRANIŞLAR SERGİLEMESİ NORMAL

Anne ve babasının ayrılmasıyla güveni zedelenen çocuk, anne ve babasının bundan sonra nasıl yaşayacağını, kendisinin nerede kalacağını, hayatında önemli kayıplar olup olmayacağını, yeni tanıştığı kişiyi yani üvey anne veya babayı hangi konuma koyacağını düşünerek kaygılanabilir, üzülebilir. Hele ki anne ya da baba tekrar evlenirse çocuk üvey anne/babayı kabul etmeyi öz anne ve babaya ihanet olarak görebilir, bu süreçte çocukların fevri davranışlar sergilemesi olağan karşılanabilir. Üvey ebeveyni kabul etmek yaş cinsiyet mizaç kişilik gelişimi zeka düzeyine göre değişkenlik gösterir.

ÇOCUĞA SINIR KOYMAYI İHMAL ETMEYİN

Velayetin annede kaldığı hallerde (ki ülkemizde mutat uygulama bu şekilde) baba, hissetmiş olduğu suçluluktan ötürü ilgisizlik hatta asgari sorumluluğunu yerine getirmeme gibi davranışlar içine girebilir. Keza anne ise yaşamış olduğu kaygı ve vicdan azabıyla çocuğa karşı yersiz bir müsamaha gösterip sorumluluk vermekten ve tenkit etmekten kaçabilir, çocuğa sınır koymayı ihmal edebilir, bu ise çocuğun gelişimini ve davranışlarını olumsuz yönde etkileyebilir.

Son haftalarda yazılı ve görsel medyadaki haberlere konu olan üvey anne baba dehşetinin “çocuk istismarı” başlığıyla uzunca bir süredir bilimsel ve toplumsal mecraların gündeminde olduğunu biliyor muydunuz?

 anne kız 

Muhtemelen geçmişte yaşadığı travmaları atlatmakta beceri gösteremeyen ve bunu psikopatik ve sosyopatik şekilde dışa vuran bir üvey annenin yer aldığı böyle bir haber sonrasında tüm üvey ebeveynleri zan altında bırakacak şekilde yapılan yorumlara katılmak mümkün değil.

Özellikle üvey anneler için pratik birkaç öneri;

 • Üvey anne olarak rolünü iyi belirlemeli
 • Partneriyle uyum içinde hareket etmeli
 • Çocuğa öz ebeveyn olmak istemediği açıkça anlatılmalı
 • Kurallar üvey/öz her çocuk için aynı olmalı
 • Öz anne ya da babasıyla sorun yaşadığında yanında olmalı

Psikiyatri Uzmanı Dr. Deniz Koray Görücü

doktorsitesi.com 'a katkılarından dolayı teşekkür ederiz.
Yayın tarihi: 31.03.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.