Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

TERÖR OLAYLARI ÇOCUKLARIN DA PSİKOLOJİSİNİ BOZUYOR

Terör olayları çocukların da psikolojisini bozuyor
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
14.03.2016 - 10:20 | Son Güncelleme:

Peki, aileler terörü çocuklara nasıl anlatmalı? Çocuklar medyadan uzak tutulmalı mı?

 

Son günlerde artan terör olayları, başta çocuklar olmak üzere tüm toplumu derinden sarstı. Herkes büyük bir endişe yaşıyor, hiç kimse ne yapacağını bilmiyor. Peki, terör konusunu çocuklara nasıl anlatacağız? Ne yapmalıyız? Psikolog Serap Duygulu konuyla ilgili Hürriyet Sosyal Yazarı Ömür Kurt’un sorularını cevaplandırdı.

TERÖR OLAYLARI TOPLUMU PSİKOLOJİK OLARAK NEYE İTİYOR, TOPLUMDA HANGİ HİSLERE SEBEP OLUYOR?

Terörün amacı toplumu şiddet yoluyla ürkütmek, paniğe yol açmak, toplum düzenini bozarak hükümetleri ya da devletleri ekonomik, dini ya da siyasi anlamda istedikleri noktaya çekebilmektir. Bu bakımdan terör genellikle istediği etkiye yol açarak insanları önce bireysel anlamda korkutur ve toplumun kitle olarak hareket yönünü değiştirir. İnsanların sosyal yaşam alanlarını daraltmalarına ve kalabalık ortamlardan uzak durmalarına yol açar. Korkmak doğal bir tepkidir. Çünkü insanın hem bireysel olarak hem de toplumsal olarak en temel güdüsü hayatını sürdürmek ve buna bağlı olarak da çevresine güven duymaktır. Terör işte bu güven duygusuna zarar vererek toplumu bir arada tutan değerleri sarsabilir.

Çocuk ve terör

Yayın tarihi: 14.03.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.