Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

MÜKEMMEL ÇOCUK YETİŞTİRMEK MÜMKÜN MÜ?

Mükemmel çocuk yetiştirmek mümkün mü?
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Bekir Fehmi Örmeci’ YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

 
 

30.03.2015 - 10:00 | Son Güncelleme:

Başarılı, iyi eğitimli, saygılı ve mutlu çocuk yetiştirmek her anne babanın en büyük hayali. Peki böyle bir çocuk yetiştirmek mümkün müdür?

Genetik bozuklukları ve hastalıkları saymazsak böyle bir çocuk yetiştirmek, bilinçli bir anne baba olmakla elbette mümkündür. Yani bunu sağlamak büyük bir oranla anne babanın elindedir. Her ne kadar kişilik gelişimi ömür boyu devam ediyor olsa da kişilik gelişimin temeli çocukluk döneminde tamamlanmaktadır. Bu nedenle ailenin ilk yıllardaki çocuk yetiştirme yaklaşımı, çocuğun kişiliğinde, davranışlarında ve yetiştirilmesinde önemli rol oynamaktadır.

Her çocuk yaradılış itibariyle farklı özelliklere ve donanıma sahip olduğu için tüm çocuklar için geçerli standart yetiştirme taktikleri ve formülleri yoktur. Bu nedenle çocuk yetiştirme yaklaşımları, stratejileri çocuklara göre farklılık gösterse de temel prensipler ve ilkeler aynıdır.

Biraz pirinç, yağ, su ve tuz iyi bir ustanın elinde harika bir pilava dönüştüğü gibi, beceriksiz bir ustanın elinde de lapa haline gelebilir. Görüldüğü gibi kusur pirinçte değil yapan ustada. Pilav örneğini başta size vermemin sebebi, çocuk yetiştirmedeki kusurlar çocuktan değil, genelde onu yetiştiren anne- babadan kaynaklanmaktadır. Önemli olan, neyi ne kadar kullanacağımızı bilmektir. Hayatın başında elimize işlenmemiş bir hamur gibi doğan bebeği, doğru davranışlarla istediğimiz gibi yetiştirebilmek anne- babanın beceri ve bilgisine bağlıdır.

İyi, eğitimli, saygılı ve mutlu çocuk yetiştirebilmek için bir bebek, biraz disiplin, biraz eğitim ve psikoloji bilgisi ve sınırsız sevgi yetecektir.

Çocuğunuz, onu her zaman çok sevdiğinizi hissetmeli

Çocuğunuz, onu her zaman çok sevdiğinizi hissetmeli

Birçok anne- baba bunu belirtmemize gerek olmadığını, zaten her anne- babanın çocuğunu çok sevdiğini düşünüyor olabilir. Böyle bir düşünce gayet normal ve olması gereken bir durumdur, ancak sevgi konusunda anne-babaların ciddi hatalar yaptığı da unutulmamalıdır.

Sevgi; aile içinde pazarlık konusu olmamalı, belli şartlara bağlanmamalı, tehdit ve pazarlık konusu olarak kullanılmamalıdır.

Çocuğun aç kalabileceğini, parasız kalabileceğini ama sevgisiz kalamayacağını ve bunun çocuğun hayatında travma yaratan, kişilik gelişimi için hayati önem taşıyan güven duygusunu azaltan bir durum olduğu unutulmamalıdır.

Çocuk yetiştirirken zorlandığınız, sinirlendiğiniz, kendinizi çaresiz hissettiğiniz zamanlar olabilir ve böyle durumlarda yukarıda gerekli malzemeler kısmında bahsettiğimiz disiplin, eğitim ve psikoloji tekniklerini kullanarak; çocukta istenen davranışları yerleştirebilir, istenmeyen davranışları ise azaltabilirsiniz.

Ama çocuk ne olursa olsun; onu her zaman çok sevdiğinizi bilmeli ve hissetmelidir. Ancak bu şekilde güven duygusu gelişebilir, sağlıklı bir kişilik gelişimine sahip olabilir, güven ve huzur içinde büyür.

Sevgi ve güven çocuğun yeme- içme kadar ihtiyaç duyduğu bir gereksinimdir.

Yayın tarihi: 30.03.2015
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (3)

paylaşımlar için teşşekkur edıyorum bekir fehmi örmeci

29.05.2015 22:19:45 bekir fehmi örmeci

Yazilanlarin coguna katiliyorum yanliz bir ata sözümüz var hatirlatmak istedim: Alimden zalim dogar zalimden alim dogar.

01.04.2015 11:47:46 Ender Arikan
3 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER