Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile

KURBAN KESİMİNİ ÇOCUKLARA İZLETMEYİN

UZMANLAR BU KONUDA AİLELERİ UYARIYOR!

Kurban kesimini çocuklara izletmeyin
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Kurban kesimi çocukların psikolojisi nasıl etkiler? Çocuğa kurban kesimi gösterilmeli mi? İşte, uzmanından öneriler…

Psikolog Enise Öziç, yaklaşan Kurban Bayramı’nda kurban kesicilerin kurbanlarını çocukların yanında kesilmemesi konusunda uyarılarda bulundu.

Çocuklarda en az 12 yaşına kadar kurban kesim esnasının birebir izletilmemesinin çocuğun ruh sağlığı açısından sakıncalı olduğunu belirten Psikolog Enise Öziç, “Kurban kesim aşamaları 6 yaşına kadar uzaktan dahi izletilmemeli, 6 yaşından ortalama 12 yaşına kadar ise uzaktan kanın ya da hayvan seslerini kesilme şeklinin görülmeyeceği ve duyulmayacağı mesafeden izlettirilebilir. 12 yaşından sonra ise kurban konusunda tamamen bilinçlendirildikten sonra izlemesinde sakınca görülmemektedir” dedi.

KURBAN BAYRAMI’NIN ÖNEMİ ÇOCUĞA NASIL ANLATILMALI?

Çocuklara algılamakta zorlanacakları bilgileri vermenin doğru olmadığını ifade eden Öziç, “Örneğin ‘Hz. İbrahim oğlunu kurban edecekken oğlu Hz. İsmail’in kendisini Allah'a teslimiyetinin karşılığı olarak kurban indirilmiştir. Hz. İbrahim'e bu hayvanı kurban etmesi emredilmiştir’ şeklinde bir ifadeyi 6-7 yaş öncesi bir çocuk idrak edememektedir. Diğer bir ifade ile anlayamamaktadır. Henüz soyut düşünme becerisi gelişmemiş olan çocukların bu gibi ifadelerden sağlıklı bir sonuç çıkarmaması beklenmemelidir. Bu durumda çocuklara Kurban Bayramı, bayramın sosyal katkıları açısından bahsedilebilir. Örneğin ‘Allah bu bayramı bizlere hediye etti, Kurban Bayramı'nda diğer bayramlarda olduğu gibi tüm sevdiklerimiz bir araya gelir, akrabalar ziyaret edilir, yaşlıların elleri öpülür, herkesin çok mutlu olduğu bir ortam olur. Fakirlere et ve para yardımında bulunulur. Et yiyemeyen çocuklar bu bayram et yerler ve çok mutlu olurlar’ şeklinde bahsedilebilir. 6-7 yaş sonrası çocuklara ise yine Kurban Bayramı’nın anlam kazandığı Hz. İbrahim Peygamberin oğlu Hz. İsmail’in kurban edileceği kısa anlatılırken bıçak ve kesmek kavramları yerine Hz. İsmail’in ‘Allah'a olan teslimiyeti ve babasına karşı gelmemesi’ gibi kavramlar üzerinde durularak anlatılmalıdır. Gelen kurbanın ise onların bu davranışları üzerine Allah'ın bir hediyesi olarak geldiği iletilmelidir. Hayvanların kesildikleri için üzülmediklerini, çünkü bizim bedenimize besin olacakları için yani biz onların etini yediğimizde güçleneceğimiz için aslında hayvanların mutlu oldukları da iletilebilir. Bu şekildeki bir anlatım hem çocuğun dini bayram olan Kurban Bayramı’nın asıl anlamını daha net anlamasına oradaki mesajı daha iyi algılamasına ve en önemlisi ruhsal örselenme yaşamamasına yardımcı olabilecektir” diye konuştu.

ÇOCUKLAR KURBANLIKLARLA DUYGUSAL BAĞ KURMAMALI

Çocukların kurban olarak kesilecek hayvanlarla duygusal bağ kurulmamasına dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizen Öziç, “Kurban kesildikten sonra çocukların kesilen kurbanın etlerini görmesinde sakınca görülmemektedir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken husus, kesilen hayvanın bacak, kafa, göz gibi kesilmiş organlarını görmemesi gerektiğidir. Diğer bir ifade ile hayvanın bir parçası şeklinde algılayabileceği uzuvlarını görmemesi ruhsal gelişimi açısından önem taşımaktadır. Aynı zamanda çocukların kesilecek hayvan ile duygusal bağ kurmamasına dikkat etmek gerekmektedir” şeklinde konuştu.

Çocukların kurban kesim esnasını izlemesinin doğuracağı sonucun, çocuğun kültürel yaşantı şekline göre değişebileceğini ifade eden Öziç, “Kırsal kesimde yaşayan örneğin, çiftçilik ile uğraşan ve hayvan kesiminin daha sık olduğu yerlerde büyüyen çocukların bu görüntülerden olumsuz etkilenme oranı çok daha düşüktür. Bu durumun sebebi kırsal kesimde yaşayan bir çocuğun bu durumu olağan bir durummuş gibi algılamasından kaynaklanıyor olabilir. Sonuç olarak, çocukların ruh sağlığı tüm anne ve babalar için şüphesiz çok önemlidir. Bu nedenle bu ruh sağlığına olumlu katkı sağlamaya devam edilmesi bu tür hususlara dikkat edilmesini gerektirmektedir” ifadelerini kullandı.

İHA

BAYRAM HARÇLIĞI VERİRKEN SINIRI NE OLMALI? (TIKLAYIN)

PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (1)

Bize izlettiler, hatta izletmekle kalmadilar, kani alnimiza surduler, aksama sevip, oynadigimiz kurbanin kavurmasini yedirdiler ama hicte bir anormallik yok cok sukur benim kusagimdakilerde! Teknoloji gelistikce pek bir hanimevladi oldu herkes, golgesinden nem kapar hale geldi!

24.09.2015 Şerafettin Babafingo
  
Aldatma delilini mahkemeye sunmak artık suç değil!Adalet ve Sizİlker Türkgüler

Aldatma delilini mahkemeye sunmak artık suç değil!

Eşinizin sizi aldattığını düşünüyorsanız, hatta elinizde kanıtınız da varsa...Devamı >
20 dakikaPusulaSerap Duygulu

20 dakika

Kimse sizin 20 dakika ortadan kaybolmanızı dert etmez, dünya durmaz, işler aksamaz. Devamı >
Ambalajlı sütler hakkında gerçekler!Ailenizin DiyetisyeniM. Turgay Köse

Ambalajlı sütler hakkında gerçekler!

Uzmanından uzun ömürlü sütlerle ilgili merak edilenleri öğrendik.Devamı >
What dedin?Vira ViraElif Ebru Wibrew

What dedin?

Ne kadar meraklıyız dilimizi parçalamaya... El birliğiyle dilimizi pek bir güzel kanatıyoruz farkında mısınız?Devamı >
Dünyanın en seksi veterineri Evan AntinDuyduk Duymadık DemeyinSedef Batı

Dünyanın en seksi veterineri Evan Antin

O kaşlar, o gözler, o burun, o dişler, o gülüş kelimelerle anlatılmayacak güzellikte. Devamı >
Emekli olmaktan korkmayınArzu ile hayata dairArzu Hoşgör

Emekli olmaktan korkmayın

Özendirmek gibi olmasın ama ben çok sevdim "emekliyim" demesini de emeklilik hayatını da... Devamı >
  
Süt dişleri ve kalıcı dişler ne zaman çıkar?

Süt dişleri ve kalıcı dişler ne zaman çıkar?

Ağız yeterince büyüdükten sonra süt dişleri belirir, ardından kalıcı dişler çıkar.Devamı >
Çocuklara doğru diş fırçalama alışkanlığı nasıl kazandırılır?

Çocuklara doğru diş fırçalama alışkanlığı nasıl kazandırılır?

Çocuğun yaşına uygun ve renkli bir diş fırçası onu fırçalamaya teşvik edecektir.Devamı >
Çocukların diş sağlığını korumaya yardımcı yöntemler

Çocukların diş sağlığını korumaya yardımcı yöntemler

Çocukların diş sağlığını korumaya yardımcı olan yöntemler nelerdir?Devamı >
Çocuklar için 4 adımda diş bakımı

Çocuklar için 4 adımda diş bakımı

Çocukların sağlıklı dişlere sahip olması için bu 4 adımı mutlaka uygulayın.Devamı >
0-11 yaş arası çocuklarda diş bakımı

0-11 yaş arası çocuklarda diş bakımı

Yerini kalıcı dişlere bakacak süt dişlerinin bakımı çok önemlidir.Devamı >