Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

KURBAN KESİMİ ÇOCUĞUN PSİKOLOJİSİNİ BOZUYOR

Kurban kesimi çocuğun psikolojisini bozuyor
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
08.09.2016 - 09:00 | Son Güncelleme:

Sevap işlerken çocuğunuzun psikolojisini unutmayın!

Bayramlar, yetişkinlerin birtakım paylaşımlar yaşadığı özel zamanlardır. Bayramlarda büyüklere yapılan ziyaretler, çocuklara sunulan şekerler, bayramın sevgi içinde geçmesine sebep olur. Bunun yanı sıra bayramlar, çocuklar için bazı olumsuz sonuçlara yol açacak riskler de taşıyabilir.

Kurban bayramı, çocuklar açısından biraz daha fazla risk taşıyan ve yetişkinlerin daha dikkatli olması gereken bir bayramdır. Çünkü bu bayramda kurban kesilmesi söz konusudur.

Küçük yaşlardaki çocuklar, bir süre evlerinde beslenen ve hem kendisinin hem de diğer aile bireylerinin duygusal bağ kurduğu kurbanı, ayakları ve gözleri bağlanmış, savunmasız bir biçimde çırpınırken görmesi çocuğun büyüklerine olan güvenini kaybetmesine ve bu şiddetin kendisine de uygulanıp uygulanmayacağı konusunda kaygılar yaşamasına sebep olabilir.

Ergenlik dönemindeki çocuklar ise kendilerine anlatılan ‘adak adama, sevap işleme’ gibi kavramlarla, kesim sürecinde gözlemlediklerini bağdaştırmak konusunda güçlük çekebilirler ve bu olaya bir anlamsızlık yükleyebilirler.

Çocukların olumsuz etkilenmemeleri için…

Kurban kesimini gözlemlemek çocuklarda şiddet eğilimini artırıcı bir etki yapmasa da psikolojik olarak bir takım sorunların ortaya çıkmasına neden olur. Bunun en iyi örneği neşeli ve keyifli oyun oynayan bir çocuğun içine kapanık davranışlar sergilemesidir.

Çocuklarda bu durumların oluşmasını engellemek için, çocukların kurban kesimi yapılan alanlardan uzak tutulması gerekmektedir.

Çocuğun duygusal bağ kurmaması açısından kurbanı evde beslememek de başka bir önlem olabilir.

Eğer çocuk, sizin kontrolünüz dışında kurban kesimini canlı ya da televizyonda izlemişse bunun nedeninin çocuklara anlayacağı bir dilde aktarılması, bu durumun yardımlaşmak amacıyla yapıldığının vurgulanması, bu anlatım sırasında soyut ve dinsel imgelerden kaçınılması önemlidir.

Psikolog İlkten Çetin

Yayın tarihi: 08.09.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (3)

ben çocukluğumda hep izledim kurban kesimini, hiç de psikolijim bozulmadı vallahi

Belli bozulmadigi ...

küçükken dedem görelim diye hep kurban kesilirken yanına götürürdü bende çok ağlardır yazık kesmeyin diye hiç etini yemezdim bu sebepten dolayı bence cocuklarınıza asla bu anı izletmeyin

21.03.2011 14:06:56 leyla altun
3 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER