Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

KILAVUZUNUZ ÇOCUKLUĞUNUZ OLSUN

Kılavuzunuz Çocukluğunuz Olsun
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
28.03.2011 - 14:00 | Son Güncelleme:

Şimdi kendi çocukluğunuza dönme zamanı, hazır mısınız?

Bize asırlar kadar uzak gelse de çocuğumuzu anlamak, onun bakış açısından dünyayı yeniden keşfetmek, duygu ve düşüncelerini bilmek söz konusu olduğunda, bize kaynak olacak önemli bir kılavuzdur aslında çocukluğumuz.

Çok gerilere gitmesek de çocuğumuzu anlamak ve onun penceresinden dünyaya bakabilmek adına onunla empati kurmak, sağlıklı bir iletişimin olmazsa olmazlarındandır. Empati becerisini iyi kullanabilen ebeveynler, iyi bir dinleyici olmalarının yanı sıra çocuklarının dile getirmediği duygularını da sezebilir, bakış açılarını kavrayabilirler.

Fiziksel Yakınlaşma Önemli

Özellikle çocukla ilgili bir sorun varsa veya durumu çocukla birlikte değerlendirmek gerekiyorsa çocuğun bakış açısını yakalamak için fiziksel yakınlaşma çok önemlidir.

Örneğin çocukla konuşurken onunla aynı hizada olmaya dikkat etmek gerek. Çocuğun hizasına eğilmek, çocuğu kucağa almak veya bir masa, koltuk gibi sizinle aynı hizaya getirecek bir yere oturtmak empati kurmak için önemli bir başlangıçtır. Bu, boy farkını ortadan kaldırarak göz göze konuşmak ve çevreye çocuğun bakış açısıyla bakmaya çalışmanın bir yoludur.

Kendi çocukluk yıllarınıza dönerek neler hissedip, neler yaşadığınızı hatırlamaya çalışmak çocukları anlamaya kolaylaştırır.

Çocuk kendini ebeveyninin yerine koyamaz, çünkü henüz ebeveynlerinin yaşadığı tecrübeleri yaşamamıştır. Aileler de zaman içerisinde bu yönde doğru davranış modelleri oluşturmalı ve empati becerisinin kalıcılığını desteklemeliler.

Dinlemek Şart!

Çocukla doğru bir iletişim kurmak için en önemli kural dinlemeyi bilmektir. Yargılardan ve eleştirilerden uzak bir biçimde dinleyebilmek sanıldığı kadar kolay değildir. Çocuğunuzun isteklerini reddetmeden ya da kabul etmeden önce aslında ne demek istediğini iyi anlayıp anlamadığınızı gözden geçirmenizde fayda var.

Çocuğunuzla Empati Kurabilmenin Yolları

* Kendinizi çocuğunuzun yerine koymalı, olaylara onun bakış açısıyla bakmalısınız.

* Zihninizde oluşan empatik anlayışın çocuğunuza doğru olarak iletilmemesi durumunda empati kurma sürecini tamamlamış sayılmazsınız.

* İyi bir dinleyici olun. Cevap vermek için değil, anlamak için dinleyin.

* Başkalarının duygu ve düşüncelerine saygı duyun.

* İnsanların sözlü olarak ifade ettikleriyle, beden diliyle ortaya koydukları duygular arasındaki uyuşmazlıkları fark etmeye çalışın.

* Kitap okurken veya film seyrederken karakterlerin neler hissettiklerini ve neden böyle hissedebileceklerini düşünün.

Yayın tarihi: 28.03.2011
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (12)

2 yaş süper şuna keremle kitap okuyoz onunla muhteşem şeyler payalaşıyoruz. Eskiden bu kadar ilgi yoktu çoçuklara belk annem aynı anda kardeşim ve benle ilgilenemimştir ama ben Kereme elimden geldiğince iyi bir anne olmaya çalışıyorum. İnşalah başarıyorumdur

kesinlikle bende yaşadıklarımı çocuğuma yaşatmicam. küçükken hep dışlanıyodum ama evledıma bunu yapmicam. kendi çocukluğumdan çok daha güzel çocukluk yaşatıcam oğluma.

30.03.2011 09:58:49 fani(fatma ormanlı)
12 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER