Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

KENDİ YATAKLARINDA UYUMALARINI SAĞLAYIN

Kendi yataklarında uyumalarını sağlayın
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
21.07.2014 - 07:30 | Son Güncelleme:

Çocuğunuza uyku düzeni sağlamak istiyorsanız bunlara dikkat!

Çocukların uyku süresi ve düzeni hakkında ebeveynlere tavsiyeler…

Anne babaları çocukları konusunda en çok endişelendiren konulardan biri de çocuğun uykuya dalmakta ve uyandıktan sonra yeniden uykuya dönmekte zorluk yaşamalarıdır. Çocuklardaki uyku problemlerine karşı anne babalara önerilerde bulunan Klinik Psikolog Yeşim Yaşa Görgülü, bebeklikten itibaren oluşturulacak uyku düzeninin ilerleyen dönemler için de doğru bir zemin hazırlayacağını söylüyor.

Kendi yataklarında uyumalarını sağlayın: Uyku bozuklukları çocukların fiziksel, sosyal, duygusal gelişim ve adaptasyon; günlük işlevsellik, dikkat ve öğrenme becerilerini etkilemesi açısından oldukça önemli. Bu nedenle ebeveynler çocukların uyku düzeni için öncelikle; çocuğa ait bir uyku ortamı hazırlamalı. Çocuklar kendi yataklarında uyumalı, anne-babanın yatağına alınmamalı.

Masaj yapın: Anne ve babaya en çok ihtiyaç duyulan zaman olan bebeklik döneminde ebeveynlerin bebeği kucaklaması, okşaması ve ona masaj yapması gibi fiziksel temaslarda bulunması bebeği rahatlatabilir, güven duygusu vererek uykuya geçmesine yardımcı olur.

Uygun uyku ortamını hazırlayın: Çocukların uyudukları ortamda aşırı eşya, mobilya ya da oyuncaklar olamamalı, bu durumda oda çocuklar için boğucu ve kalabalık olacaktır. Odada kullanılan her eşya ve dekorasyon unsuru hijyenik ve temizlenmesi kolay olmalı. Yer döşemeleri silinmesi kolay bir malzemeden olmalı, halı, toz ve mikrop barındırması ve alerjik reaksiyona ortam sağlaması açısından tercih edilmemeli. Mobilyalar metal yerine ağaçtan yapılmış olmalı. Metal malzemelerin manyetik alan oluşturduğu için yorgunluk ve uyku bozukluklarına neden olabiliyor. Çocuklar, mümkünse hava alan ve güneş gören bir odada uyumalı, odanın aydınlatması çok kuvvetli olmamalı. Gece ise az ışık veren gece lambaları tercih edilmeli.

Uyku süresi çocukların yaşına göre değişir

Çocukların uyku süresi de gelişimleri açısından oldukça önemlidir. Uyku süresinin çocukların yaşına göre değişiklik gösterdiğini belirten Yeşim Yaşa Görgülü, çocuklar için yeterli kabul edilen uyku süresinin 2-5 yaş için ortalama 13-15 saat, 6-8 yaş için 12 saat, 8-10 yaş için 11 saat ve 10 yaşından ergenlik dönemine kadar 10 saat olduğunu ifade etti.

Yayın tarihi: 21.07.2014
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.