Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

KARDEŞİMİ İSTEMİYORUM!

Kardeşimi İstemiyorum!
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
01.04.2011 - 14:00 | Son Güncelleme:

Kardeş kıskançlığına nasıl yaklaşmalı?

Çocuklar bir kardeşlerinin olmasını isterler ancak kardeş doğumu ile de yoğun bir kıskançlık yaşamaya ve anne babaları zorlamaya başlarlar. Peki, bunu nasıl aşmalı? Dr. Vefik Arıca, ailelere tavsiyelerde bulunuyor.

Kıskançlık insanoğlunun en doğal, en evrensel duygularından birisidir. Kıskançlık sevilen kişinin başkasıyla paylaşılmasına katlanamamak olduğuna göre, sevginin bulunduğu her yere girer. Sevgililer arasında belirli bir ölçüyü aşmadığı sürece, sevgi gülünün dikeni sayılır. Ancak bu doğal duygu insanı kemiren bir tutku olmaya başlayınca, sevgiyi gözeten bir duygu olmaktan çıkar, sevgiyi yok eder.

Çocuk için en değerli varlık anne olduğuna göre onu başkalarıyla paylaşmak kolay, dayanılır bir duygu değildir. Sevgilisini başkasının kolunda gören bir erkekle, annesini, kucağında "yabancı" bir çocukla gören kardeşin duyguları pek ayrılık göstermez. Anne sevgisini yitirme korkusu, daha yeni bir kardeş geleceğini öğrendiği anda içini sızlatmaya başlar.

Yaş Farkının Etkisi

Çocukla kardeşi arasındaki yaş farkı ne kadar azsa kıskançlık o denli büyük olmaktadır. Henüz anneye gereksinimin sürdüğü 3 yaşından küçük çocuklarda anne ilgisinin azalması sonucu yeni kardeşe tepkisi büyük olacaktır. İkinci ya da üçüncü kardeşi kabullenme daha kolay olmaktadır.

Kardeş kıskançlığı doğal bir duygudur, sevgi ve kıskançlık-nefret ara ara yoğunlaşarak zaman içinde yoğunluğunu kaybeder. Kardeşini sevmek zorunda değildir.

Olumsuz duygular anlayışla karşılanmalı ve bu duyguları belirtmesi yüreklendirilmelidir (Beni de uğraştırıyor, ara sıra ben de kızıyorum, beceriksizliği yüzünden ona çok zaman harcıyorum, seni sevmediğimi düşünme, eskisi kadar seviyorum, ben de kardeşim doğduğunda kıskanmış, böyle düşünmüştüm). Anne-baba bebeği, çocuğun önünde gösterişli bir biçimde okşayıp sevmekten kaçınmalıdır.

Çocuklar Yabancılara Nasıl Davranırlar?

• Sevgi gösterilerinde bulunabilir (annenin kendisinden tümüyle uzaklaşmaması için onun yanında yer alır).

• Abartılı sevgi gösterileri (alttaki duyguları ele veren davranışlarla birliktedir; kardeşinin yanağını okşarken biraz fazla sıkar, ağlatacak ölçüde kucaklar, kaza ile yere düşürür).

• Etkilenmemiş gibi davranma (bebekle ilgili görünmeyen huysuzluklar, hırçınlıklar, tutturmalar, isteği yapılmadığında ağlama, tepinme). 

Yayın tarihi: 01.04.2011
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (10)

2 OĞLUMVAR.BÜYÜKOĞLUM 6 YASINDA KÜÇÜĞÜ İSE 2,5 YASINDA HİÇ ANLASAMIYORLAR VE BÜYÜKOĞLUM KARDESİNİ ANNEANNEMDE KALSIN BUGUN KARDESİM DİYOR GENELDE.KÜÇÜK İSE BÜYÜĞÜ KISKANDIRMAK İÇİN 1001 TAKLALAR ATIYOR İÇİMİZE GİRECEK ÖPMEKTEN AMA BİHUYU VAR YAPMIŞOLDUGU HERSEYİ ABİSİNİN YAPTIĞINI KENDİNİN YAPMADIGINI SÜREKLİ İNKAREDİP ABİSİNİ SUÇLUYOR OYUZDEN ABİSİ ONU YALANCI OLARAK NİTELENDİRİYOR.İKAZLARIMIZ VE ANLATMALARIMIZ NAFİLE NE YAPMALIYIZ...

kızımı tedaviyle doğrdum . başka çocuk şansımda yok. kardeşsiz kalacak kızım

01.04.2011 21:32:39 figen(eylülün annesi)

canım hiç belli olmaz hiç beklenmedik bi durum olabilir. yada belki birgün annesiz babasız kalmış bir bebişi hayatınıza dahil edersınız ha ne dersin...

03.04.2011 00:22:49 hanife şahin
10 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER