Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

“İNTERNET, ÇOCUK BAKICISI DEĞİL!”

“İnternet, çocuk bakıcısı değil!”
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
08.12.2015 - 14:11 | Son Güncelleme:

Psikolog Osman Baş, “İnternet, çocuk bakıcısı değildir. Çocuk, anne-babası, kardeş ve arkadaşlarıyla daha çok vakit geçirmelidir” diyor ve ailelere tavsiyelerde bulunuyor.

Son yıllarda artan internet ve sosyal medya kullanımının çocuklar ve özellikle gençlerde bazı olumsuz sonuçları mevcut.

İNTERNETTE NE KADAR VAKİT GEÇİRMELİ?

İnternette çok fazla vakit geçirmek çocuğun işlevselliğini bozabilir. Bir gencin ne kadar süre internet başında olması ile ilgili sürede önemli olan işlevselliğinin bozulmamasıdır. Yani çocuğun ailesi, okulu ve arkadaşlarıyla ilişkisi bozulmadıysa internet başında geçirdiği sürenin önemi kalmaz.

“İnternet, çocuk bakıcısı değil!”

ELİNDEKİ TELEFONLA SAATLERİNİ ÖLDÜRMESİN

Çocuğun internet kullanımı konusunda annelerin yaptığı yanlışlar da var. Annenin çocuklarıyla her zaman ilgili olması gerekir. İnternet, çocuk bakıcısı değildir. Çocuğu bilgisayar başında oturtup ya da eline telefon verip vakit geçirmesini sağlamak yanlış bir davranıştır. Çocuk, anne-babası, kardeş ve arkadaşlarıyla daha çok vakit geçirmelidir. Bu, daha doğru bir sosyalleşmedir.

“İnternet, çocuk bakıcısı değil!”

BİLGİSAYAR BAŞINDAYKEN ONA YEMEK GÖTÜRMEYİN

Çocuğa alternatif oluşturun. Ona zevk alabileceği spor, hobi veya sohbet aktiviteleri sağlayın. Yemek veya çay saatlerinde bilgisayar başına servis yapmayın. Bilgisayara internet filtresi ekleyin. Çocuklar için kullanışlı oyun siteleri araştırın, diğer ebeveynlere sorun.

İHA

Yayın tarihi: 08.12.2015
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.