Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

HER AİLENİN FİLİAL TERAPİYE İHTİYACI VAR!

Her Ailenin Filial Terapiye İhtiyacı Var!
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Sevil Yavuz’un YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

 
 

18.11.2010 - 09:00 | Son Güncelleme:

Kendi çocuğunuzun oyun terapisti olmaya ne dersiniz?

Filial terapiye anne baba olarak katılmakta çok fayda var. Çocuğunuzla iletişiminizi güçlendirerek hem çocuğunuzu hem de kendinizi mutlu etmeniz mümkün. Kendi çocuğunuzun oyun terapisti olmak artık sizin elinizde!

Filial terapi, oyun ve aile terapisinin birleştiği psiko-eğitimsel bir yaklaşım. Ailelere çocuklarıyla oyun oynayarak iletişimlerini güçlendirmelerine yardımcı oluyor.

”Oyun” ile Nasıl Bir Etki Sağlanıyor?

Oyun oynayarak çocuklar, kendileri hakkında bilgi kazanıyor, çevresinde olan bitenlere anlam veriyor ve kendi kavramlarını geliştiriyorlar. Ayrıca çocuklar gerçek hayatı taklit ederek içsel çatışmalarla ve yaşadıkları stresle başa çıkmayı, duygu ve düşüncelerini ifade etmeyi oyunla öğreniyorlar. Oyun, çocukların fiziksel, duygusal, sosyal ve zihinsel alanda birçok becerileri kazanmalarına fırsat yaratıyor.

Filial Terapi (FT) Anne ve Babaya Neler Katar?

Öncelikle çocuklarınızın gelişimini, duygularını ve motivasyonlarını daha iyi anlar, oyunun ve duyguların önemini yaşayarak daha iyi öğrenir ve çocuğunuzla iletişiminizi ilerletirsiniz.

Olumlu sonuçları ortaya çıkaran diğer becerileri ve düşünceleri öğrenerek gelecekte oluşabilecek sorunları önlemenize de yardımcı olur.

Çocuklarınızla daha sıcak bir ilişki kurar ve çocuğunuza olan güveniniz artar. En önemlisi artık anne baba olarak kendinize olan güveniniz yükselir ve çocuğunuzla iletişim kurmaktan korkmaz, çocuğunuzla zevkle oyun oynayarak anne baba olmanın tadını çıkarırsınız.

Anne – Baba Olmayı Sonradan Öğreniyoruz

Her anne ve babanın güçlü ve güçsüz yanları vardır. Anne baba olarak, anne baba olma sanatıyla doğmuyoruz ve çocuklarımızı yetiştirirken bu alanda bilgi ve beceriler kazanmaya ihtiyaç duyuyoruz. Filial terapi ise ihtiyaç duyduğunuz bu bilgi ve becerileri size kazandırıyor, çocuğunuzla olan iletişiminizi güçlendiriyor.

Pedagog ve Psk. Dan.
Sevil Yavuz Gümüş

Yayın tarihi: 18.11.2010
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (1)

kesinlikle her ailenin zaman zaman bi danışmana gidip konuşması gerekiyorrrr

22.03.2011 16:11:29 gülşah kaplan