Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile

DÜNYA ÇOCUK GÜNÜ VE ÇOCUKLARIN SORUNLARI

HER ÇOCUK MERAKIYLA, HEYECANIYLA DÜNYAYI DEĞİŞTİRECEK İŞLER YAPACAK GÜCE SAHİPTİR.

Dünya Çocuk Günü ve çocukların sorunları
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Birleşmiş Milletlere üye ülkelerde 1954 yılından bu yana her Ekim ayının ilk pazartesi günü “Dünya Çocuk Günü” olarak kutlanır. Çocukların bakımlarının, korunmalarının ve mutlu bir çocukluk geçirmelerinin önemini hatırlatan bu günde Uzman Klinik Psikolog Ceyla Erhan, çocukluğun öneminden, çocukluk yıllarında yaşanan olayların gelecekteki yaşama etkisinden bahsediyor.

Çocukluk döneminde yaşanan korkular, sevinçler, kıskançlıklar, aile tarafından terk edilme korkusu, ilk kavgalar ve ilk aşklar gibi konularda nasıl hareket edilebileceği konusunda önerilerde bulunuyor. Uzman Klinik Psikolog Ceyla Erhan, ülkemizde özellikle kırsal kesimlerde yaşayan çocukların çoğumuzun hiç tecrübe etmediği bir çocukluk dönemi geçirdiğini söylüyor ve sözlerine şöyle devam ediyor:

“Kırsal alandaki çocuklar, örneğin, ölüm yüzdelerinden okula gitme oranına kadar büyük şehirlerdeki çocuklardan çok daha şanssızlar. Bu bölgelerde on binlerce kız çocuğu okula gidemiyor. Bazen de tek okul ve tek öğretmen bulunan yakın köylerdeki sınıflarda yüz kişi bir arada okuyorlar. Ülkemiz genelinde çocuk yaşta yapılan veya zorla yaptırılan evliliklerin sayıları hala yüksekken, çocuk işçi sayıları da endişe duyulması gereken boyutlarda. Çocuk istismarları, fiziksel ve duygusal tacizler ve hatta tecavüzler hala ülkece kapı ardında tutup, ayıptır diye konuşmadığımız konular arasında” diyor. Çocukluğun hem bireyin kendisi hem de yaşadığı toplum adına en önemli dönemlerden birisi olduğuna dikkat çekiyor ve “Bir ülkenin çocuklarına yaptığı yatırım, hem yoksulluğa, hem derin sosyal ve ekonomik sınıf farklılıklarına hem de kadın-erkek eşitsizliğine çare olabilir. Yatırım yapılan çocuk okula devam eder, böylece erken evlendirmeler, istismarlar ve çocuk işçiler gibi sorunlarda azalmalar olur. Okula giden, kendine güveni artan ve yaratıcı olan genç ailesinin içinde bulunduğu yoksulluk ve eğitimsizlik döngüsünü kırarak hem kendisine hem de ülkesine yararlı bir birey olur” diyor.

RUH SAĞLIĞI ÇOCUKLUK YAŞLARINDA BOZULUYOR

Çocuk ve genç ruh sağlığı bozukluklarında da ülkemizde yeterli bilincin olmadığını söyleyen Erhan: “Çocuk ya da ergenin gerçek potansiyeline ulaşabilmesi için iyi bir duygu durumunun olması gerekir. Psikolojik açıdan sağlıklı olmak, aile ilişkilerinin güçlenmesi, okula devam edebilmek, karşımıza çıkabilecek zorlukların üstesinden gelmek, sosyal ortamlarda iyi ilişkiler kurabilmek, dışlanmamak, ilişkilerimizde kırıcı ve yıkıcı olmamak ve yeni olanaklar yaratarak o olanaklardan faydalanabilmek gibi daha birçok konuda bize yardımcı olur” diyerek bu konuya dikkat çekiyor.

Ciddi ruh sağlığı bozukluklarının çocukluk döneminde baş gösterdiğini belirten Uzman Klinik Psikolog Ceyla Erhan, konu hakkında bilgilendirici örnekler veriyor: “Yetişkinlik yıllarında birçok kişinin hayatının akışını altüst eden şizofreni hastalığının belirtileri erken yaşlarda belli olabilir. Bazı teorilere göre belirtiler çocuklukta fark edildiğinde ilaç tedavisi, sosyal ve psikolojik terapiler, ailenin gösterdiği emek ve tedavi sürecinde yer alması, rehabilitasyon ve eğitim gibi güçlü bir program ile şizofreninin ilerlemesi durdurulabilir. Çocuklukta ortaya çıkan belirtilerin göz ardı edilmemesi gerekir, “benim çocuğumda bir şey yok” tarzı düşüncelerle ailelerin çocuklarına konduramaması gibi durumların artık geride kalması lazım” diyor.

Uzman Klinik Psikolog Ceyla Erhan konuyla ilgili olarak “ruh sağlığı bozukluklarına da bilimsel bir çerçeveden bakmalı, gerektiği takdirde küçük yaşlardaki çocuklarımızı uzmanlara götürerek onlara yardım etmeliyiz. Ruh sağlığı ile ilgili rahatsızlıkların normalleştirilmesi ve belirtilerin halka öğretilerek nerelerden yardım alınacağının medya tarafından da halka anlatılması gerekmektedir. Her çocuğun güzel şartlarda yaşamaya ve gerektiğinde yardım almaya hakkı olmalıdır. Onlara imkanlar sunulduğunda her çocuk enerjisiyle, merakıyla, ruhuyla, heyecanıyla dünyayı değiştirecek işler yapacak güce sahiptir” diyor.

PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (3)

Bizim ülkede maalesef çocukların çok sorunu var. Sokak çocukları, çocuk esirgeme kurumlarındaki eğitimcilerin bazen duyduğumuz iç parçalayan tavırları/yöntemleri, fakir aileler, dilenen kişilerin yanlarında duygu sömürüsü için getirdikleri çocuklar ve çalışan küçük çocuklar. Ben hepsine çok üzülüyorum. Umarın en kısa zamanda tüm çocuklarımız mutlu ve rahat yaşamaya başlarlar..

03.10.2011 peri tuzcu

Bilinçli aile bilinçli toplumu da beraberinde getirir. Bunu unutmamak lazım.

03.10.2011 İbrahim Güçlü
3 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER 
  
Şans ve fırsat kapıdayeniAstroskopNiobe Aslı Temel

Şans ve fırsat kapıda

Yılın en güzel, en pozitif etkileri bu hafta başlıyor.Devamı >
Vücudunuz sonbahara hazır mı?yeniGüzellik SırlarıYasemin Fatih Amato

Vücudunuz sonbahara hazır mı?

Yapacağımız bakımlar, yaz mevsiminin yol açtığı hasarları onarırken, cildimizi de önümüzdeki günlerde hırpalayacak zamana adapte edecektir.Devamı >
UHT süt melek mi şeytan mı?İyi Beslen İyi YaşaDeniz Berksoy

UHT süt melek mi şeytan mı?

UHT yöntemi, sütün içindeki bozulmaya neden olan maddeleri kontrol altına alır.Devamı >
Diş teli hakkında bilinen 10 yanlışAğız ve Diş SağlığıMerih Keçe

Diş teli hakkında bilinen 10 yanlış

Diş teli konuşma bozukluğuna yol açar mı? Dişlerde leke ve çürüğe neden olur mu?Devamı >
Sekste başarısız olma korkusuAşk, Mahremiyet ve CinsellikA. Cem Keçe

Sekste başarısız olma korkusu

Cinsel davranışların hepsi öğrenilmişdir yani her zaman daha iyisi olabilirDevamı >
62'den tavşan yapmanın modası çoktan geçmişDuyduk Duymadık DemeyinSedef Batı

62'den tavşan yapmanın modası çoktan geçmiş

Çocukların resim yapmasını kolaylaştıracak hayvan çizimlerini harflerden yararlanarak siz de çocuğunuzla birlikte kolaylıkla yapabilirsiniz.Devamı >
Duydunuz zilin sesini!Ev KokusuÖzlen Çopuroğlu

Duydunuz zilin sesini!

Okulun ders zili sadece çocuklara değil, onların duygularını, hislerini en derinden hisseden ve dinlemeye çalışan ebeveynlere de çaldı. Devamı >
  
Süt dişleri ve kalıcı dişler ne zaman çıkar?

Süt dişleri ve kalıcı dişler ne zaman çıkar?

Ağız yeterince büyüdükten sonra süt dişleri belirir, ardından kalıcı dişler çıkar.Devamı >
Çocuklara doğru diş fırçalama alışkanlığı nasıl kazandırılır?

Çocuklara doğru diş fırçalama alışkanlığı nasıl kazandırılır?

Çocuğun yaşına uygun ve renkli bir diş fırçası onu fırçalamaya teşvik edecektir.Devamı >
Çocukların diş sağlığını korumaya yardımcı yöntemler

Çocukların diş sağlığını korumaya yardımcı yöntemler

Çocukların diş sağlığını korumaya yardımcı olan yöntemler nelerdir?Devamı >
Çocuklar için 4 adımda diş bakımı

Çocuklar için 4 adımda diş bakımı

Çocukların sağlıklı dişlere sahip olması için bu 4 adımı mutlaka uygulayın.Devamı >
0-11 yaş arası çocuklarda diş bakımı

0-11 yaş arası çocuklarda diş bakımı

Yerini kalıcı dişlere bakacak süt dişlerinin bakımı çok önemlidir.Devamı >