Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

“DEHB” TEDAVİ EDİLMEDİĞİ ZAMAN NE OLUR?

“DEHB” Tedavi Edilmediği Zaman Ne Olur?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
08.12.2010 - 15:00 | Son Güncelleme:

“Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu” tedavisi ölüm kalım meselesi!

“Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu”nun tedavisi çok büyük önem taşıyor. Çünkü sık görüldüğü ve tedavi edilmediği takdirde yaşam boyu kalıcı hastalıklara yol açabiliyor.

“Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu” olan çocuk ve gençlerde sigara kullanımı diğerlerine göre neredeyse iki kat fazla. Tedavi edildiğinde ise bu risk büyük oranda azalıyor.

Tedavi edilmeyen çocuklarda ergenlik döneminde davranış bozukluğu oluşması diğer çocuklara göre daha sık rastlanıyor. Davranış bozukluğu; saldırganlık, yalan söyleme, başkalarına bilerek zarar verme, öfkesini kontrol edememe, okuldan kaçma, hırsızlık yapma gibi bulgular gösterir.

Davranış bozukluğu olduğu zaman sigara kullanımı, madde kullanımı riski iki kez daha artıyor. Davranış bozukluğu gençlerin okuldan uzaklaşmaları, yasal sorunlar nedeni ile başlarının derde girmesi gibi sonuçlara neden olabiliyor. 

Erişkin dönemde aşırı hareketlilik azaldığı için insanlar sorunların bittiğini düşünebilmektedir. Oysa eşyalarını sık unutmak, zamanı planlayamamak gibi günlük yaşamı etkileyen sorunların yanı sıra başka sorunlar da devam eder. İlişkilerde bozukluk, iş yerinde sorunlar ve benlik saygısında azalma, bunların arasındadır. Tüm bunlar yaşamınızı güçleştirir bu sebeple bu hastalığın tanısı zamanında konmalı ve tedavi sürecine başlanmalıdır.

Çocuk - Genç ve Erişkin Psikiyatristi
Prof. Dr. Bengi Semerci 

Yayın tarihi: 08.12.2010
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.