Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ÇOCUKLARIN KORKULARINA EBEVEYNLER NASIL YAKLAŞMALI?

Çocukların korkularına ebeveynler nasıl yaklaşmalı?
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Mehveş Ayşe Bilginer’in YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Uzmanı & Aile Terapisti
 
 

16.02.2015 - 12:40 | Son Güncelleme:

Çocukların güven duyguları azaldığında “korku” denilen soyut bir durumla karşılaşırlar. Peki, korkulardan kurtulmanın yolları nelerdir?

İnsan varlığının en temel ihtiyaçlarından biri güvende hissetmektir. Minicik bir bebekken annenin sıcak dokunuşları ve her ağladığında yanında oluşuyla ilk tohumları atılan güven duygusu, çevreyi keşfedip tanıdıkça, yaşam tecrübesi arttıkça ve kendi gücüne inandıkça sağlamlaşır. Gelişim süresi boyunca çocuklar, güven duyguları çeşitli etkiler nedeniyle azaldığında “korku” dediğimiz elle tutulmayıp, gözle görülmeyen ama hayatlarında bir şekilde var olan soyut bir durumla baş başa kalırlar.   

Korkular çocukları nasıl etkiler?

Duygusal değişimler kişinin bedenini, düşüncelerini ve davranışlarını etkiler. Korkan bir kişide kalp atışında ve soluk alışta hızlanma, kaslarda gerginlik, ellerde terleme gibi fiziksel tepkiler görülebilir. Aslında tüm bunlar, korktuğumuz zaman beynimizin “kaç ya da savaş” komutunu vermesinin ön sinyalleridir. Çocuklarda da yetişkinler gibi fiziksel tepkiler görülür. Kaçma veya savaşma kararı çocuğun güven duygusuyla ilişkili olarak verilir. Korku duygusuyla beraber eğer benliğine dair “yapamam” gibi olumsuz duygular da geliştirirse, korku davranışının daha da kalıcı olmasına ve nihayetinde öz güvenin zedelenmesine sebep olabilir.

Çocuk korkularına ebeveynler nasıl yaklaşmalı?

“Karanlıktan korkuyorum; odama gidemem”

“ Soruları doğru cevaplayamamaktan korkuyorum, iyi bir not alamam”

“ Arkadaşlarımın bana gülmesinden korkuyorum, derste söz alamam”

Yukarıdaki korkuları hisseden bir çocuk gergin ve öfkeli olabilir. Korkularını bastırmak için çeşitli davranış problemleri (gece alt ıslatma, tırnak yeme, arkadaşlarına fiziksel zarar verme vb.) geliştirebilir.

Yayın tarihi: 16.02.2015
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (5)

Necla Hanım bir uzman desteğiyle oğlunuzun yaşadığı bu durumu aşabilirsiniz. Detaylı görüşülmesinde fayda var. Doğru yönlendirme ve tepki çok önemli.

10.03.2015 09:56:42 mehves ayse bilginer

Merhabalar benim oğlum 12 yaşında ben oğlumu tanıyamıyorum oğlumda tanımlayamadım korkular bana öyle sorular soruyor ki ben anlam çıkaramıyorum örneğin dağ yıkılsa ne oluruz benzin-lpg giriyoruz patlasa ne olur gibi ben küçükken dövdüm acaba ondan mı böyle kendisiyle konuştum ben bir boşluktayım diyor beni bırakacaksınız diye korkuyorum diyor ders dinlemiyor yapmıyor yaptığı işten hoşlanmıyor hiç bir sosyal faliyeti yok kardeşini kıskanıyor anlamıyorum lütfen bana ne yapmam nasıl davranmam gerek

26.02.2015 12:04:10 Necla Suda Dirmilli
5 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER