Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile

ÇOCUKLARDA KEKEMELİK BELİRTİLERİ

EBEVEYNLER, ÇOCUKLARININ DİL VE KONUŞMA GELİŞİMİNİ BİLİNÇLİ BİR ŞEKİLDE TAKİP ETMELİ.

Çocuklarda kekemelik belirtileri
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Sümeyra Öztürk’ün YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Dil ve Konuşma Terapisti
 
 

Çocuklarda kekemelik neden olur? Kekemelik problemi ile nasıl başa çıkılır? İşte, çocukların konuşmasını akıcı hale getirecek öneriler…

Konuşmayı öğrenmek çocuklar için son derece karmaşık bir süreçtir. Çocuklar dil ve konuşma gelişiminin en hızlı olduğu 2-5 yaş aralığında konuşma esnasında basit tekrarlar ve uzatmalar sergileyebilir. Bazı çocuklarda bu geçici bir durumken, bazı çocuklarda ise kalıcı kekemeliğin belirtisi olabilir.

ÇOCUKLARDA KEKEMELİK KENDİLİĞİNDEN GEÇER Mİ?

Okul öncesi çocuklarda kekemelik başladığında aileler genellikle kendiliğinden geçmesini bekler. Çocukların konuşma esnasında yumuşak takılmalar sergilemesi, dil gelişiminin ilk evrelerinde sık karşılaşılan bir durumdur. Çocukların bir kısmında bu takılmalar kendiliğinden geçerken, bir kısmında ileriki dönemlerde kronik kekemelik olarak devam eder. Kalıcı kekemeliğin çocuklar üzerinde çok sayıda olumsuz etkisi vardır. Ebeveynler, çocuklarının dil ve konuşma gelişimini bilinçli bir şekilde takip etmeli ve olası problemleri erkenden teşhis etmeye özen göstermelidir. Çocuklarının konuşmasında takılma, tekrar ve uzatma gibi durumlar gözlemleyen ebeveynler mutlaka bir dil ve konuşma terapistinden bilgi almalıdırlar.

Çocuklarda kekemelik

ÇOCUĞUN KONUŞMASINI AKICI HALE GETİRMEK İÇİN 10 ÖNERİ

Uzman Dil ve Konuşma Terapisti Sümeyra Öztürk, “Kekeleyen çocuğunuzun konuşmasını akıcı hale getirmek için dikkat etmeniz gereken 10 önemli nokta var” diyor ve bu sorunu yaşayan ebeveynlere şu önerilerde bulunuyor:

HIZINIZI AZALTIN: Çocuğunuzla yavaş, sakin ve telaşsız bir şekilde sık sık duraklayarak konuşun. Cümle başlarında ve uzun cümlelerin ortasında nefes almanız yavaşlamanızda etkili olacaktır. Çocuğunuz konuşmasını tamamladıktan sonra ve konuşmaya başlamadan önce mutlaka birkaç saniye bekleyin.

KONUŞMASINA MÜDAHALE ETMEYİN: Çocuğunuz konuşma esnasında takıldığında “yavaşla”, “nefes al” ya da “sakin konuş” gibi ifadeler kullanmayın. Bu tarz ifadeler çocuğunuzun daha fazla gerilip panik yapmasına neden olacaktır ve sonuç olarak konuşmasındaki takılmalar azalmaktan çok artacaktır.

TAM DİNLEYİN: Çocuğunuz konuşurken onu dikkatinizi dağıtmadan, ilginizi tam olarak yönlendirerek dinleyin. Bu, anlattığı her şeyi, her zaman aralıksız dinlemeniz anlamına gelmiyor. Yoğun ve meşgul olduğunuz zamanlarda, dikkatinizi tam olarak vermeden dinlemek yerine çocuğunuza işinizi bitirinceye kadar beklemesi gerektiğini ve işiniz bittiğinde onu dikkatli bir şekilde dinleyeceğinizi izah edin, dinlemek için daha uygun bir ortam yaratın.

ÇOK SORU SORMAYIN: Konuşma esnasında çocuğunuza sorular sorabilirsiniz. Ancak dikkat etmeniz gereken nokta çocuğunuz soruya tam yanıt vermeden birbiri ardına soru sormamak olmalıdır. Aksi takdirde çocuğunuz üzerinde zaman baskısı hissedebilir ve bu durum konuşmasına olumsuz şekilde yansır. Bunun yerine, çocuğunuz soruya yanıt verdikten sonra birkaç saniye bekleyip sonrasında diğer soruya geçmeniz doğru olacaktır.

SIRAYLA KONUŞUN: Ailenin tüm üyelerinin sırayla konuşmasını ve birbirlerinin sözünü kesmeden dinlemesini sağlayın. Çocuklar konuşmaları daha az kesildiğinde çok daha akıcı şekilde konuşurlar. Aile bireylerinin sıra alarak konuşmasını sağlamak için “sıra alma” gerektiren oyunlar oynayabilirsiniz.

GÜVENİNİ ARTIRIN: Bunun için sık sık açıklayıcı övgüler yapın ve olumlu davranışlarla ilgili geridönüş verin. Örneğin, “Harikasın” yerine “Oyuncaklarını toplamana çok sevindim. Çok yardımseversin” gibi açıklayıcı cümleler kurun. Bu tarz açıklayıcı övgüler çocuğunuzun benlik algısını sağlamlaştırarak, kendine olan güvenini artırır.

ÖZEL VAKİT AYIRIN: Her gün çocuğunuzla baş başa zaman geçirerek, dikkatinizi tam olarak ona verebileceğiniz ve onunla ilgileneceğiniz özel vakit ayırın. Bu, sessiz ve sakin bir zaman olmalı ve çevrenizde TV, tablet veya cep telefonu gibi dikkat dağıtıcı hiçbir şey olmamalı. Bu şekilde her gün çocuğunuzla 5 dakika geçirmeniz bile büyük fark yaratır.

NORMAL KURALLARI UYGULAYIN: Disiplin, kekeleyen ya da kekelemeyen çocuklar arasında bir ayrım yaratmaz. Olması gereken kurallar her çocuk için aynı derecede geçerli ve gereklidir.

KENDİNİZİ SUÇLAMAYIN: Çocuğunuzun kekemeliğinin nedeni siz değilsiniz. Araştırmalar genetik aktarımın dışında kekemeliğin ailenin tutum ve davranışlarından kaynaklanmadığını ortaya koyuyor. Kendinizi suçlamazsanız çocuğun kekemeliğini tetikleyecek stresli ortamı ortadan kaldırır, daha sakin tutum ve davranış içine girebilirsiniz.

UZMAN DESTEĞİ ALIN: Eğer çocuğunuzun konuşmasında tutukluk olduğundan şüpheleniyorsanız, mutlaka uzman bir konuşma terapistinden destek almalısınız. Kekemeliğin ruhsal ve sosyal sorunlara yol açmadan çözülmesini sağlamak çocuğunuza verebileceğiniz en önemli destektir.

ÇOCUKLARDA EN SIK GÖRÜLEN KONUŞMA PROBLEMLERİ

PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
  
Cinselliğin düşmanlarıyeniCarpe DiemDolunay Kadıoğlu

Cinselliğin düşmanları

Yaşanan pek çok cinsel sorunun altında cinsel bilgi azlığı, yanlış inançlar ve kayıtlar ve iletişim sorunları yatmaktadır. Devamı >
Çocuğum okusun, büyük adam olsun!yeniEğitim YaşamıMürüvvet Adalı Uygun

Çocuğum okusun, büyük adam olsun!

Pek çok öğrenci okumaktan, okulların açılmasından sevinç değil, üzüntü duyar haldeler.Devamı >
Aldatma delilini mahkemeye sunmak artık suç değil!Adalet ve Sizİlker Türkgüler

Aldatma delilini mahkemeye sunmak artık suç değil!

Eşinizin sizi aldattığını düşünüyorsanız, hatta elinizde kanıtınız da varsa...Devamı >
20 dakikaPusulaSerap Duygulu

20 dakika

Kimse sizin 20 dakika ortadan kaybolmanızı dert etmez, dünya durmaz, işler aksamaz. Devamı >
Ambalajlı sütler hakkında gerçekler!Ailenizin DiyetisyeniM. Turgay Köse

Ambalajlı sütler hakkında gerçekler!

Uzmanından uzun ömürlü sütlerle ilgili merak edilenleri öğrendik.Devamı >
What dedin?Vira ViraElif Ebru Wibrew

What dedin?

Ne kadar meraklıyız dilimizi parçalamaya... El birliğiyle dilimizi pek bir güzel kanatıyoruz farkında mısınız?Devamı >
  
Süt dişleri ve kalıcı dişler ne zaman çıkar?

Süt dişleri ve kalıcı dişler ne zaman çıkar?

Ağız yeterince büyüdükten sonra süt dişleri belirir, ardından kalıcı dişler çıkar.Devamı >
Çocuklara doğru diş fırçalama alışkanlığı nasıl kazandırılır?

Çocuklara doğru diş fırçalama alışkanlığı nasıl kazandırılır?

Çocuğun yaşına uygun ve renkli bir diş fırçası onu fırçalamaya teşvik edecektir.Devamı >
Çocukların diş sağlığını korumaya yardımcı yöntemler

Çocukların diş sağlığını korumaya yardımcı yöntemler

Çocukların diş sağlığını korumaya yardımcı olan yöntemler nelerdir?Devamı >
Çocuklar için 4 adımda diş bakımı

Çocuklar için 4 adımda diş bakımı

Çocukların sağlıklı dişlere sahip olması için bu 4 adımı mutlaka uygulayın.Devamı >
0-11 yaş arası çocuklarda diş bakımı

0-11 yaş arası çocuklarda diş bakımı

Yerini kalıcı dişlere bakacak süt dişlerinin bakımı çok önemlidir.Devamı >