Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ÇOCUKLARA YAZ TATİLİ ÖNERİLERİ

Çocuklara yaz tatili önerileri
9 PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
02.06.2014 - 15:00 | Son Güncelleme:

Verimli bir tatil nasıl olmalı?

Eğitim öğretim yılı bitti ve dört gözle beklenen tatil dönemi başladı. Çocuklar tatilde oyun oynamak, gezmek kısacası ders harici ne varsa yapmak istiyorlar. Peki, gerçekten tatil yalnızca bunları mı ifade etmeli? Klinik Psikolog Merve Soysal Başa, yaz tatili için farklı etkinlik önerilerinde bulundu.

Bütün sene boyunca beklenilen, çocukların hakkında hayaller kurdukları yaz tatili sonunda geldi. Herkes için farklı şeyler ifade etse de, herkesin planları çok farklı olsa da, genel olarak bu süreç boş geçen zaman dilimi olmamalıdır. İyi bir yaz tatili için baştan itibaren planlı olmakta fayda vardır.

Farklı Bir Aktiviteye Katılabilirler

Televizyon seyretmek, oyun oynamak, bilgisayarda vakit geçirmek gibi etkinliklerin yanı sıra değişik alanlarda da öğrenciler kendilerini görmek isteyebilirler. Örneğin, bütün sene boyunca yapmak istedikleri, ama derslerden veya hazırlandıkları sınavlardan vakit kalmayan değişik sanat dallarından, müzik aletlerinden, spor etkinliklerinden en çok istediklerini seçip bu tatili bir aktiviteye adayabilirler.

Müze ve Sergileri Gezebilirler

Yıl içinde gezemedikleri müzeler ve sergilere gidip, kaçırdıkları filmleri izleyebilirler. Eğer yaz okulu fikri ailede konuşulan bir konu ise ve öğrenci bu konudan çekiniyorsa, kendisine katabileceği şeyleri düşünmesi, artı ve eksilerini listeleyip, çevresinde benzer yerlere gitmiş olan tanıdıkları ile çekincelerini paylaşmaları ve kafasında her şey netleşince de çekinmeden gitmesinde fayda vardır.

Aileden Uzak Bir Tatil Sayesinde Sorumluluk Kazanabilirler

Çocuklar ailelerinin uygun görecekleri yakın bir akraba veya arkadaşının yanına kısa süreli de olsa tatile gidebilirler. Burada alacakları sorumluluklarla (yatak toplamak, sofra kurulması-kaldırılmasına yardımcı olmak, verilen saatte eve gelmek vs.) kendisine ve ailesine ne kadar büyüdüğünü kanıtlayabilir.

Gelecekteki Mesleklerine İlişkin Yaz Stajı Yapabilirler

Öğrenci eğer üniversite yıllarına yakınsa, gelecekte yapmak istediği meslek hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için yaz stajları yapabilir.

Kitap Okuyabilirler

Öğrenciler okumak zorunda olduklarının dışında, bu upuzun yaz tatilinde istedikleri türde ve konularda yazılmış kitapları okuyup, ilgi alanlarını ve genel kültürlerini geliştirebilirler. Burada önemli olan öğrencilerin her ne yaparsa yapsınlar, önümüzdeki sene yine dersler, projeler ve sınavlarla yüklü geçeceğinden boş geçirdikleri bu zamanın aynı zamanda kaliteli olması gerektiğidir.

Yayın tarihi: 02.06.2014
9 PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.